Waloryzacja uposażeń mundurowych 2023. Funkcjonariusze nie kryją rozczarowania
Planowana waloryzacja kwot bazowych uposażeń mundurowych wywołała szereg komentarzy ze strony funkcjonariuszy. Jak alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich, aktualne przepisy odbierają dużej grupie funkcjonariuszy prawo do podwyżek.
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna "żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych, którzy np. do końca lutego 2023 r. zdecydowali się na odejście ze służby na emeryturę, nie będą mogli liczyć na waloryzację uposażeń o zwiększoną kwotę bazową i przyznaną podwyżkę". To efekt Ustawy z 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. Mundurowi dodatkowo zwracają uwagę na termin waloryzacji świadczenia - w przypadku funkcjonariuszy waloryzacja ma obowiązywać od marca, a nie od stycznia, jak w pozostałej sferze finansów publicznych.
Uposażenie mundurowe 2023. Sprawa trafiła do RPO
Zgodnie z art. 41 ust. 1 i 2 tzw. ustawy okołobudżetowej, z waloryzacji świadczeń zostały wyłączone niektóre grupy zawodowe. Są to między innymi żołnierze zawodowi i funkcjonariusze mundurowi, którzy do końca lutego 2023 zdecydowali się na odejście ze służby. Jak wskazują przepisy, członkom służb i wojskowym, którym określono waloryzację płac zgodnie z kwotą bazową ujętą w ustawie budżetowej na 2023 rok, będzie wypłacana rekompensata, za brak wypłat podwyżek w dwóch pierwszych miesiącach roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekompensatą za ten stan ma być mechanizm wskazany w ust. 3 artykułu 41. wspomnianej ustawy. Po konsultacjach przyjęto prawo, które zakłada wypłatę wyrównania za uposażenie zaniżone w okresie od 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 roku. Jak wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich, "żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy odejdą na emeryturę od 1 stycznia do 28 lutego 2023 r., brak waloryzacji uposażenia nie zostanie w żaden sposób zrekompensowany, mimo że realizują powierzone im w tym czasie zadania służbowe".
Dodatkowo RPO zwraca uwagę, że problem dotyczący waloryzacji uposażenia dotyczy nie tylko funkcjonariuszy, którzy w okresie od 1 stycznia do 28 lutego 2023 roku nabyli prawo do emerytury, ale również osób, które rozwiązały stosunki służbowe z innych przyczyn, np. stanu zdrowia lub reorganizacji jednostki wojskowej.
Waloryzacja uposażeń mundurowych. Ile wyniesie?
Od marca 2023 roku wysokość kwoty bazowej uposażenia ulegnie waloryzacji o 7,8 proc. - z 1614,69 zł do 1740,64 zł brutto. Oznacza to, że przeciętne uposażenie dla żołnierzy oraz policjantów i pograniczników wzrośnie z 6943,17 do 7484,75 złotych. Jak podaje portal-mundurowy.pl, "jest to wzrost średnio o 541,58 zł" - przeciętne uposażenie wynosi bowiem 4,23 krotność kwoty bazowej.
Od 1 marca waloryzacji ulegną również świadczenia emerytalne, wypłacane byłym funkcjonariuszom mundurowym i wojskowym. Ekonomiści wskazują, że tegoroczna podwyżka dla seniorów będzie rekordowa - może wynieść nawet 14,8 proc. Informacje te zostaną potwierdzone dopiero po przekazaniu przez GUS danych dotyczących poziomu wzrostu płac w 2022 r. Rząd zapowiada jednak, że emerytury ulegną podwyżce o minimum 250 złotych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.