Protest mundurowych. "Rząd oszalał"

Protest mundurowych. "Rząd oszalał"

"Służba ubożeje, anarchia szaleje". Protest mundurowych w Warszawie
"Służba ubożeje, anarchia szaleje". Protest mundurowych w Warszawie
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak
Sara Bounaoui
09.11.2022 12:06, aktualizacja: 09.11.2022 13:36

Służby mundurowe protestują przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Domagają się waloryzacji uposażeń. - Rząd oszalał, ale już widzi, że się przeliczył, że przegrał, bo nastąpi tragedia - mówią protestujący.

Decyzja o manifestacji zapadła na posiedzeniu Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Związkowcy domagają się waloryzacji minimum na poziomie inflacji. Nie zgadzają się też na przesunięcie waloryzacji ze stycznia na marzec. Podkreślają, że przesunięcie dotyczy tylko służb mundurowych.

Funkcjonariusze różnych formacji przyjechali do centrum Warszawy z całej Polski. Przed KPRM słychać trąbki, syreny i bębny. Związkowcy mają ze sobą transparenty z hasłami: "Służba ubożeje, anarchia szaleje", "Chcemy sprawiedliwości i życia w godności" czy "Premierze, czujemy się jako służby dyskryminowane".

- Rząd postanowił kupczyć bezpieczeństwem, licytuje się ze służbami. Rząd oszalał, ale już widzi, że się przeliczył, że przegrał, bo nastąpi tragedia - mówią protestujący przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Na początku demonstracji jej uczestnicy odśpiewali hymn państwowy i uczcili minutą ciszy funkcjonariuszy poległych na służbie.

Manifestacja służb mundurowych przed KPRM w Warszawie
Manifestacja służb mundurowych przed KPRM w Warszawie© PAP | Piotr Nowak

W manifestacji biorą udział przedstawiciele związków, które należą do Rady Federacji, czyli NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ZZS Florian, NSZZ Pracowników Pożarnictwa, ZZZ Służby Celnej, a także ZZ Celnicy PL.

Przewodniczący Rady Federacji Czesław Tuła mówił PAP przed demonstracją, że związkowcy odczytają i przekażą do premiera Mateusza Morawieckiego żądania dotyczące waloryzacji, które - jak dodał - premier może jeszcze spełnić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

MSWiA deklaruje dialog ze związkowcami

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc się wcześniej do zapowiedzi manifestacji, zapewniał, że wierzy w odpowiedzialność związkowców. - Zawsze współpracowaliśmy w sposób otwarty, prowadząc dialog, nawet jeżeli był to spór. Jestem przekonany, że i tym razem tak będzie – podkreślał.

- Wiele rzeczy w ramach tej współpracy związkowej udało się nam wypracować, wiele rozwiązań korzystnych dla funkcjonariuszy - mówił Wąsik. Pytany o możliwość podwyższenia waloryzacji uposażeń, Wąsik odparł, że "wydaje się, że nie ma możliwości zwiększenia budżetu w tym zakresie".

MSWiA podkreślało niedawno, że choć waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych wejdzie w życie 1 marca 2023 r., to niezależnie od tego w ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w kwocie przeznaczonej na pełny rok.

Po demonstracji Federacja Związków Zawodowych ma podjąć kolejne decyzje na temat dalszych działań.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (767)
Zobacz także