Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur i rent. Ile w 2021 roku pieniędzy wpadnie seniorom do portfela?

Jaka będzie waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku? Czy w przyszłym roku emeryci i renciści dostaną podwyżki świadczeń? Na razie sytuacja nie zapowiada się optymistycznie.

Share
Waloryzacja emerytur i rent. Ile w 2021 roku pieniędzy wpadnie seniorom do portfela?
Źródło: Pixabay
d4f3zt7

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku. Ile wyniesie?

Jak obliczył portal Money.pl, waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku może wynieść około 3,18 proc. To bardzo optymistyczny wariant, według którego na każdy 1 tys. zł świadczenia, od marca przyszłego roku przypadałoby 31,8 zł brutto podwyżki.

Niestety, wskaźniki waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku mogą być znacznie niższe. Jeśli wyniosłyby 2,8 proc, byłby to wariant, uwzględniający jedynie podwyżki cen w sklepach.

d4f3zt7

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent odpowiada bowiem głównie inflacji (wzrostowi cen towarów i usług) w poprzednim roku kalendarzowym.* Chodzi o to, by utrzymać wartość dotychczasowych emerytur i rent, rekompensując emerytom i rencistom podwyżki. Według Ministerstwa Finansów w 2020 roku inflacja wyniesie 2,8 proc. Aby zatem pobierający świadczenia mogli wyjść "na zero”, *waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku musi wynieść minimum 2,8 proc.

Jeśli emeryci i renciści mieliby otrzymać podwyżkę, którą rzeczywiście odczuliby w kieszeni, muszą wzrosnąć pensje osób pracujących. Przy waloryzacji emerytur i rent - oprócz inflacji - bierze się też pod uwagę wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Na waloryzację emerytur i rent wpływ ma stan gospodarki i związana z tym wysokość zarobków. To, jaka będzie waloryzacja emerytur i rent w przyszłym roku, zależy od obecnych wynagrodzeń. Niestety, w tym roku, co prognozują ekonomiści, może ono nie wzrosnąć w ogóle, a co gorsze – może nawet spadać.

Jadwiga Emilewicz chce zostać prezesem Porozumienia? Jasne stanowisko Jarosława Gowina

d4f3zt7

Podziel się opinią

Share
d4f3zt7
d4f3zt7
Więcej tematów