Waloryzacja emerytur 2021. Czy emeryci dostaną podwyżki?
Waloryzacja emerytur jest ściśle związana z sytuacją na runku pracy i wynagrodzeniami pracowników. Emerytury rosną wtedy, gdy pracownicy dostają podwyżki, a ceny produktów w sklepach wzrastają. W tym roku jednak wielu pracodawców już obniżyło pensje swoich pracowników. Jak zatem będzie wyglądać waloryzacja emerytur w 2021 roku?
Waloryzacja emerytur 2021. Czy emeryci dostaną więcej pieniędzy?
Przez koronawirusa większość pensji pracowników albo stanęła w miejscu, albo została pomniejszona (np. o 20 proc.). Z kolei ceny początkiem roku szły mocno w górę, natomiast w tym momencie utrzymują się na w miarę stałym poziomie. Taka sytuacja, czyli wyhamowanie inflacji i brak wzrostu płac może oznaczać niewielkie lub nawet zerowe podwyżki dla emerytów w przyszłym roku.
Eksperci Instytutu Emerytalnego uspokajają. Mówią, że choć realny wzrost płac będzie w tym roku znacznie niższy niż w ubiegłym, to jednak niektóre branże, które będą borykać się z brakiem pracowników, będą musiały podnieść wynagrodzenia. Realny wzrost płac zatem nie wyhamuje, a będzie musiał przyjąć wartość dodaną.
Waloryzacja emerytur 2021. Trzy możliwe scenariusze
"Super Biznes" podał trzy możliwe scenariusze, które dotyczą waloryzacji emerytur w 2021 roku.
- Pierwszy: brak realnego wzrostu płac, wyhamowanie inflacji, waloryzacja emerytur na poziomie 1 proc., czyli emeryt otrzymujący teraz najniższą emeryturę 1200 zł, dostałby 12 zł podwyżki w 2021 roku.
- Drugi: waloryzacja emerytur na poziomie 2,9 proc., czyli 35 złotych w przypadku najniższej emerytury.
- Trzeci: waloryzacja emerytur 2021 na poziomie 4,68 proc., czyli minimalna emerytura wyniosłaby 1260 złotych.
Eksperci twierdzą, że drugi scenariusz może być najbardziej prawdopodobny. Dodatkowo portal WP Finanse przypomina, że rząd od kilku lat stawia na waloryzację kwotowo-procentową, czyli ustala wzrost świadczeń na poziomie kilku procent, ale nie mniejszy niż konkretna kwota.