Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur 2021. Czy emeryci dostaną podwyżki?

Waloryzacja emerytur jest ściśle związana z sytuacją na runku pracy i wynagrodzeniami pracowników. Emerytury rosną wtedy, gdy pracownicy dostają podwyżki, a ceny produktów w sklepach wzrastają. W tym roku jednak wielu pracodawców już obniżyło pensje swoich pracowników. Jak zatem będzie wyglądać waloryzacja emerytur w 2021 roku?

Waloryzacja emerytur 2021. Czy emeryci dostaną podwyżki?Źródło: Pixabay
d1q32sd
d1q32sd

Waloryzacja emerytur 2021. Czy emeryci dostaną więcej pieniędzy?

Przez koronawirusa większość pensji pracowników albo stanęła w miejscu, albo została pomniejszona (np. o 20 proc.). Z kolei ceny początkiem roku szły mocno w górę, natomiast w tym momencie utrzymują się na w miarę stałym poziomie. Taka sytuacja, czyli wyhamowanie inflacji i brak wzrostu płac może oznaczać niewielkie lub nawet zerowe podwyżki dla emerytów w przyszłym roku.

Eksperci Instytutu Emerytalnego uspokajają. Mówią, że choć realny wzrost płac będzie w tym roku znacznie niższy niż w ubiegłym, to jednak niektóre branże, które będą borykać się z brakiem pracowników, będą musiały podnieść wynagrodzenia. Realny wzrost płac zatem nie wyhamuje, a będzie musiał przyjąć wartość dodaną.

Waloryzacja emerytur 2021. Trzy możliwe scenariusze

"Super Biznes" podał trzy możliwe scenariusze, które dotyczą waloryzacji emerytur w 2021 roku.

  • Pierwszy: brak realnego wzrostu płac, wyhamowanie inflacji, waloryzacja emerytur na poziomie 1 proc., czyli emeryt otrzymujący teraz najniższą emeryturę 1200 zł, dostałby 12 zł podwyżki w 2021 roku.
  • Drugi: waloryzacja emerytur na poziomie 2,9 proc., czyli 35 złotych w przypadku najniższej emerytury.
  • Trzeci: waloryzacja emerytur 2021 na poziomie 4,68 proc., czyli minimalna emerytura wyniosłaby 1260 złotych.
d1q32sd

Eksperci twierdzą, że drugi scenariusz może być najbardziej prawdopodobny. Dodatkowo portal WP Finanse przypomina, że rząd od kilku lat stawia na waloryzację kwotowo-procentową, czyli ustala wzrost świadczeń na poziomie kilku procent, ale nie mniejszy niż konkretna kwota.

Zobacz też: Wybory 2020. Szczere wyznanie Krzysztofa Gawkowskiego. "Nikt nikomu nie ufa"

d1q32sd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q32sd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj