Pogoda długoterminowa. Październik szykuje nam sporo zmian. Temperatury poszybują w górę
Pogoda długoterminowa. Październik może nas jeszcze zaskoczyć. Nad Polską trwa typowa dla naszego regionu walka niżu z wyżem. To oznacza duże zmiany. Mamy najnowszą prognozę na październik.
29.09.2021 12:09
W środę od zachodu do Polski wkracza chłodny front atmosferyczny, który zmieni pogodę w kraju. Jak wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB, należy spodziewać się kilku stopni mniej na termometrach i opadów deszczu - póki co w zachodnim pasie naszego kraju.
Pogoda. Prawdziwy powiew ciepła
W centrum i na wschodzie kraju będzie jeszcze pogodnie, ale front szybko zacznie się przemieszczać i w czwartek dotrze już do wschodnich regionów kraju.
Według zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej taka sytuacja nie potrwa długo i początek października będzie wyjątkowo ładny i ciepły. Już w piątek czeka nas wzrost temperatury. Ten powiew ciepła zostanie z nami przez cały weekend.
Na termometrach zobaczymy od 14 - 16 st. C na północnym wschodzie do 18 - 20 st. C na południowym zachodzie i zachodzie. Lokalnie może być nawet 22 st. C.
Załamanie pogody, potem uderzenie zwrotnikowego powietrza
Jak słyszymy od Grzegorza Walijewskiego, początek przyszłego tygodnia będzie jeszcze ładny i ciepły, ale od wtorku, środy możemy mówić o załamaniu pogody. Znów spadnie temperatura i pojawią się opady deszczu.
Spodziewany jest także wzrost prędkości wiatru, szczególnie na północy kraju.
Pogoda długoterminowa na październik
Październik będzie obfitował w zmiany. Załamanie pogody przejdzie równie szybko jak się pojawi. Kolejny weekend to będzie prawdziwe uderzenie ciepła. Do Polski napłynie ciepłe zwrotnikowe powietrze i temperatura poszybuje w górę. Wyraźny wzrost temperatury odczujemy już w piątek 8 października.
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w większości dni października możemy spodziewać się pięknej, złotej jesieni. Nie można wykluczyć oczywiście spadków temperatur, czy nawet przymrozków, ale średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej.
Dość często zobaczymy na termometrach temperatury w okolicach nawet 20 stopni Celsjusza.
Pierwsze zimowe prognozy
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował już eksperymentalną prognozę długoterminową do stycznia 2022 roku. Wynika z niej, że raczej zima nas nie zaskoczy wyjątkowym chłodem.
Synoptycy spodziewają się dość łagodnej zimy, z nieco większymi opadami niż to było w ostatnich latach. Biorąc jednak pod uwagę prognozowane średnie temperatury, będą to raczej opady śniegu z deszczem lub deszczu niż śniegu.