Walka CBA z policją o dostęp do bazy danych
Policja w konflikcie z Centralnym Biurem
Antykorupcyjnym. Chodzi o dostęp do baz danych z informacjami od
tajnych współpracowników policji - dowiedział się "Dziennik".
Źródłem konfliktu jest najcenniejsza baza danych polskiej policji, tzw. system meldunku informacyjnego. Do SMI trafiają informacje zdobywane od policyjnych współpracowników ulokowanych w świecie przestępczym - wyjaśnia gazeta.
Na mocy umowy szefa CBA Mariusza Kamińskiego z komendantem głównym policji, obydwie służby mają ze sobą współpracować. Żeby jednak agenci CBA mogli skorzystać z bazy danych musi się na to zgodzić szef policji lub osoba przez niego upoważniona. Mamy sygnały, że agenci CBA łamią umowę i chcą zdobywać te informacje na siłę od naczelników wydziałów lub nawet komendantów wojewódzkich - mówi jeden z rozmówców "Dziennika" z policji. Według informacji gazety, takie sytuacje miały miejsce w Katowicach i Gdańsku.
Po kilku incydentach doszło do spotkania między szefem śląskiego CBA Tomaszem Milewskim i komendantem wojewódzkim policji Zbigniewem Stawarzem. Ten ostatni ostrzegł, że jeśli sytuacja się powtórzy, poinformuje prokuraturę - wyjaśnił rozmówca "Dziennika".
Agenci CBA bronią swoich metod, twierdząc, że obawiają się dekonspiracji. Nie chcemy, aby ktokolwiek wiedział, kim się zajmujemy. Musimy tego unikać, bo zbyt często dochodzi do patologii - wyjaśnia agent CBA.
Jako przykład podaje sprawę byłego ministra sportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Tomasza Lipca. Od dawna współpracował z ABW, rozpracowując rzekomo korupcję w polskim sporcie. Ze śledztwa CBA wynika, że jednocześnie sam brał łapówki.
Swoją współpracę traktował jako parasol ochronny. Gdybyśmy oficjalnie o niego zapytali w bazach danych, natychmiast ABW dowiedziałoby się, co robimy, i mogłoby utrudniać śledztwo - tłumaczy "Dziennikowi" agent CBA. (PAP)