Trwa ładowanie...
d4lztig
aktor

Waldemar Presia nie żyje. Popularny aktor przez 30 lat był związany z Teatrem Lalek Arlekin

Aktor Waldemar Presia zmarł 27 grudnia 2016 r. Przez 30 lat był związany z łódzkim Teatrem Lalek Arlekin, w ubiegłym roku świętował 35-lecie swojej pracy artystycznej. - Był jednym z niewielu polskich lalkarzy rozpoznawanych na scenie nie tylko z twarzy, ale i poprzez charakterystykę kreowanych postaci lalkowych i mistrzowską animację - podkreślają jego koledzy z Arlekina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Waldemar Presia nie żyje
Waldemar Presia nie żyje (Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Stańczak)
d4lztig

Waldemar Presia rozpoczął karierę sceniczną w warszawskiej lalkowej Fraszce w 1979 roku. W Arlekinie zadebiutował cztery lata później. W Łodzi zagrał ponad 180 ról w ponad 100 spektaklach. Publiczność przyjmowała go entuzjastycznie m.in. jako Kapitana Haka w "Piotrusiu Panu" czy Asasella w "Mistrzu i Małgorzacie".

Współpracował m.in. z takimi osobowościami teatralnymi jak Massimo Schuster, Albrecht Roser, David Syrotiak oraz z polskimi reżyserami - Wojciechem Wieczorkiewiczem, Anną Proszkowską, Stanisławem Ochmańskim.

Waldemar Presia znany był także z działań edukacyjnych. Od wielu lat współpracował z przedszkolami, szkołami, bibliotekami i domami kultury, przekazując najmłodszym wiedzę o teatrze, technikach lalkowych, kulisach pracy na scenie.

d4lztig

Był pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla, który od 2002 r. odbywa się w Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi. Od 2004 r. redagował kwartalnik dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych oraz bibliotekarzy pracujących z dziećmi "Mały Miłośnik Teatru".

Presia był laureatem wielu nagród, m.in. Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Medalu Komisji Edukacji Narodowej, nagrody "Człowiek Anioł" przyznawanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Oprac. Tomek Orszulak

d4lztig

Podziel się opinią

Share
d4lztig
d4lztig