Trwa ładowanie...
Tomasz Bodył
31-07-2018 15:38

Wakacyjna podróż pociągiem bez niespodzianek. Wystarczy zapisać kilka telefonów

Monitoring połączony z systemem alarmowym, urządzenia do reanimacji, patrole SOK i firm ochroniarskich. Dworce kolejowe to dziś jedne z najbezpieczniejszych miejsc w Polsce. Dba o to cały sztab ludzi – pracowników Grupy PKP. Jednak nawet najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa nie będą w 100 proc. Skuteczne, jeśli to my, pasażerowie nie dostosujemy się do podstawowych zasad. Co zatem należy wiedzieć przed podróżą pociągiem? Poniżej garść najważniejszych informacji.

Wakacyjna podróż pociągiem bez niespodzianek. Wystarczy zapisać kilka telefonówŹródło: Shutterstock.com
d2s47z8
d2s47z8

Nie bądź obojętny. Wystarczy jeden telefon

Polskie pociągi, a wraz z nimi kolejowe dworce są bezpieczne - co potwierdza raport NIK z lutego br. - bo dba o to nie tylko Straż Ochrony Kolei, lecz także policja, czy firmy ochroniarskie. I co najważniejsze także my - pasażerowie - możemy zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. W jaki sposób? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

  • Zwróć uwagę na osobę lub osoby, których wygląd i zachowanie powoduje niepokój. To ludzie zachowujące się agresywnie, będący pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy niszczący mienie. Nie ignoruj tego, co widzisz. Wystarczy anonimowy telefon do SOK lub policji.
  • Zainteresuj się pozostawionym bez opieki bagażem lub paczką. Pod żadnym pozorem nie dotykaj go, nie otwieraj, nie przenoś. Powiadom SOK, policję lub ochroniarza, którego widzisz w pobliżu. Zwróć uwagę, czy z paczki nie wydobywa się dym lub zapach. Pamiętaj, że środki trujące mogą mieć również przyjemny zapach, np. cyjanowodór /tzw. kwas pruski/ ma zapach gorzkich migdałów!
  • Powiadom policję, SOK, straż pożarną, ochronę, jeśli zauważysz wydobywający się dym lub ogień z zamkniętego pomieszczenia lub z pobliskiego kosza na śmieci, czy iskry w szafie z urządzeniami elektrycznymi;
  • Pilnuj dokumentów, portfela, telefonu i innych wartościowych rzeczy. Trzymaj je zawsze przy sobie w trudnodostępnych, najlepiej zamykanych na guzik lub zamek kieszeniach. W miarę możliwości nie chowaj wartościowych rzeczy do bagażu. Nie pozostawiaj torby z np. laptopem i nie odchodź od niej. Noś ją ze sobą.
  • Jeśli jesteś sam, nie zasypiaj. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić wartościowy przedmiot.
  • Przed wejściem do pociągu sprawdź i przelicz swój bagaż, by nie zostawić jego części na dworcu.
  • Gdy widzisz, że inny podróżny został okradziony, zasłabł lub źle się poczuł lub zaobserwujesz każdą inną niepokojącą sytuację – reaguj! Listę ważnych telefonów interwencyjnych znajdziesz poniżej.
  • W razie niebezpieczeństwa nie wpadaj w panikę! Postępuj zgodnie z wygłaszanymi komunikatami dźwiękowymi (np. o ewakuacji) i podporządkuj się poleceniom ochrony i służb przybyłych na miejsce zdarzenia.

Telefony, które musisz zapisać w telefonie
22 474 00 00 – Straż Ochrony Kolei
112 – Europejski Numer Alarmowy
997 – Policja
998 – Straż Pożarna
999 – Pogotowie Ratunkowe
986 – Straż Miejska (Gminna)
987 – Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

W trosce o życie i zdrowie – AED na dworcach

By pasażerowie byli bezpieczni przez całą dobę i 365 dni w tygodniu, ponad 180 dworców kolejowych w Polsce objętych jest monitoringiem. Kolejne są do tego systemu włączane w ramach realizowanego na niespotykaną dotąd skalę programu modernizacji dworców. Dodatkowo na 217 dworcach, nad bezpieczeństwem pasażerów czuwają ochroniarze. Najważniejsze dworce w Polsce (Bydgoszcz Główna, Wrocław Główny, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Warszawa Centralna, Zachodnia i Wschodnia) zostały również wyposażone w tzw. defibrylatory AED [Automated External Defibrillator, automatyczny defibrylator zewnętrzny – TB].

To ogólnodostępne urządzenie, służące do przeprowadzania reanimacji w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia, co wciąż jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Defibrylatory są tak skonstruowane, że można je obsługiwać także za pomocą poleceń głosowych. Instrukcja obsługi jest tak prosta, że pierwszej pomocy może udzielić także osoba, która nie ma wykształcenia medycznego.

d2s47z8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s47z8
Więcej tematów