Wagnerowcy się wycofują? ISW zaprzecza i pokazuje zdjęcia

Analiza najnowszych zdjęć satelitarnych dowodzi, że najemnicy z rosyjskiej grupy Wagnera, wbrew niedawnym doniesieniom, wcale nie wycofują się z Białorusi - twierdzi w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Wagnerowcy
Wagnerowcy
Źródło zdjęć: © East News | East News

W czwartek pojawiły się doniesienia o rzekomym rozpoczęciu operacji wycofywania najemników grupy Wagnera z Białorusi. ISW zaprzecza tym informacjom. "Grupa Wagnera nadal jest aktywna w obiektach na Białorusi i nie widać, by miała się wycofywać. Zdjęcia satelitarne z 9 sierpnia pokazują znaczną liczbę pojazdów w obozie wagnerowców w miejscowości Cel pod Osipowiczami – co więcej, mogą nawet wskazywać, że więcej pojazdów przybyło do bazy między 1 a 9 sierpnia" – czytamy w najnowszym raporcie ISW.

Poza tym, jak zaznacza ISW, ukraińskie źródła donoszą o rosnącej aktywności wagnerowców w obwodzie brzeskim. Poza tym źródło powiązane z samymi najemnikami opublikowało 10 sierpnia nagranie pokazujące, że instruktorzy Prigożyna nadal szkolą białoruskich żołnierzy.

ISW zaznaczyło, że nie zaobserwowano żadnych ruchów wskazujących na to, iż wagnerowcy przerzucili kilkuset najemników z Białorusi do Kraju Krasnodarskiego, a także obwodów woroneskiego i rostowskiego.

Bunt Prigożyna

24 czerwca wagnerowcy zajęli sztab rosyjskich wojsk w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Prigożyn, od dawna skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego dowodzącą inwazją na Ukrainę, domagał się "przywrócenia sprawiedliwości" w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Planują prowokację? Generał alarmuje ws. wagnerowców

Tego samego dnia wieczorem Prigożyn ogłosił odwrót i wycofanie najemników do obozów polowych, by "uniknąć rozlewu krwi". Było to rezultatem układu Łukaszenki z szefem najemników, zawartego w porozumieniu z Władimirem Putinem. Zgodnie z tymi ustaleniami część bojowników grupy Wagnera i sam Prigożyn mieli przemieścić się na Białoruś.

Jak powiadomiło 30 lipca brytyjskie ministerstwo obrony, od połowy lipca do bazy wojskowej we wsi Cel w środkowej Białorusi przybyło co najmniej kilka tysięcy wagnerowców, ale pozostaje niejasne, co stało się z ich ciężkim sprzętem. Białoruskie media informowały w ostatnich tygodniach, że z Rosji do sąsiedniego kraju wjechało już kilkanaście kolumn najemników.

ŹródłoL ISW/PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainiegrupa wagnerajewgienij prigożyn

Wybrane dla Ciebie