W wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęli dziennikarze
Ratownicy, po kilkunastu godzinach akcji po wybuchu gazu w katowickiej kamienicy, w czwartek późnym wieczorem dotarli w gruzowisku do ciał trzech zaginionych osób. W katastrofie zginęli dziennikarze Dariusz Kmiecik i Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz ich dziecko. Prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek KRRiT, podjął decyzję o pośmiertnym odznaczeniu dziennikarzy Złotymi Krzyżami Zasługi.
Najpierw ratownicy dotarli do ciała jednej osoby, mężczyzny, stwierdzając jego zgon. W tym czasie widzieli już w gruzowisku dwie inne osoby, których stanu nie mogli najpierw potwierdzić. Krótko później wydobyli jednak pozostałe dwa ciała - kobiety i dziecka. W piątek po godz. 2 nad ranem telewizja TVN24 podała, że w wybuchu zginęli: reporter Faktów TVN Dariusz Kmiecik, jego żona, dziennikarka TVP Katowice Brygida Frosztęga-Kmiecik, oraz ich dziecko.
Prezydent Katowic: to wielka strata
– To wielka strata dla świata mediów, ale także dla Katowic – mówił w TVP Info o śmierci Brygidy Frosztęgi-Kmiecik i Dariusza Kmiecika oraz ich dziecka prezydent Katowic Piotr Uszok.
Uszok przyznał, że znał dziennikarzy osobiście. – Od samego początku analizowałem listę lokatorów. Próbowałem do niego dzwonić, ale bezskutecznie – dodał.
Dariusz Kmiecik zginął w wieku 34 lat. Nigdy nie ukrywał, że do mediów trafił przez przypadek. W 2001 roku, gdy był jeszcze na studiach, pojawił się na praktykach w TVP Katowice. Okazał się na tyle dobry, że został na dłużej. Najpierw jako reporter, później wydawca. Zawsze powtarzał, że dziennikarstwo jest nie tylko jego pracą, ale i pasją.
W listopadzie 2006 roku trafił do "Faktów" TVN. We wtorek wieczorem mogliśmy zobaczyć jego ostatni materiał. Zawsze mówił: Jesteś tak dobry, jak twój ostatni materiał.
Był ekspertem od Śląska. Tam i tym żył. Przygotował dziesiątki materiałów o górnictwie, górnikach i ich problemach , jak chociażby ten o niedawnej katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła.
Brygida Frosztęga-Kmiecik była wydawcą Magazynu Reporterów telewizji TVP Katowice, autorką wielu reportaży dla telewizji publicznej. Przede wszystkim zajmowała się tematyką społeczną, ale też historią.
Ukończyła liceum w Tychach oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Była reżyserką i dziennikarką. W 2013 r. wyreżyserowała "Inny film", który otrzymał nominację do nagrody Złoty Lajkonik.
Realizowała reportaże dla katowickiego ośrodka TVP, ale też była stałą współpracowniczką TVP1, TVP2 i Telewizji Polonia. W 2007 r. otrzymała statuetkę "Mediatory" w kategorii "Reformator".
Laureatka wielu nagród, w tym m.in. pierwszego miejsca w konkursie dziennikarskim Silesia Press w 2008 roku. Jej reportaż "Obywatelka Dorotka" w 2009 r. zdobył Nagrodę Główną Festiwalu Sztuki Reportażu Camera Obscura oraz Nagrodę Główną Festiwalu Filmów o Rodzinie FOR w Łodzi.
Podczas późnowieczornych briefingów ratownicy sygnalizowali, że poszukiwane osoby znaleźli pod stropami i ścianami, które w czasie katastrofy "złożyły się, jak przysłowiowy domek z kart". - Musieliśmy część tych elementów konstrukcyjnych i stropów rozebrać i w pewnym momencie natknęliśmy się na te ofiary - mówili ratownicy.
Akcję bardzo komplikował stan pozostałości budynku. Ocalałe ściany były niestabilne - wygięta była m.in. ściana frontowa. Stąd cały czas pozostałości kamienicy nadzorowali specjaliści nadzoru budowlanego i geodeci. Strażacy przygotowywali też doraźne wzmocnienia ścian