Trwa ładowanie...
d34irex
muzeum
16-04-2005 18:50

W Wołogdzie powstanie muzeum Stalina

W Wołogdzie, 300-tysięcznym mieście na północny wschód od Moskwy, powstanie Muzeum Józefa Stalina. Muzeum będzie się mieścić w domu, w którym Stalin mieszkał w latach 1911-12, gdy przebywał na zesłaniu w
Wołogdzie. Dom ten sąsiaduje z budynkiem administracji obwodu
wołogodzkiego.

d34irex
d34irex

Z propozycją otwarcia placówki wystąpili miejscowi komuniści. Władze obwodu poparły inicjatywę. Pomysł spodobał się też deputowanym do Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, z regionu wołogodzkiego.

Otwarciu muzeum próbuje przeszkodzić lokalna organizacja liberalnego Sojuszu Sił Prawicy, która skierowała w tej sprawie specjalną petycję do Dumy Państwowej.

To już drugie muzeum Stalina w Rosji

Jeśli placówka mimo to zostanie otwarta, będzie to drugie muzeum Stalina w Rosji. Dotychczas jedyne znajduje się w Solwyczegodsku, w obwodzie archangielskim, na północy Rosji. Również mieści się w domu, w którym na zesłaniu mieszkał przyszły dyktator.

Muzeum Stalina w Wołogdzie to kolejny element swoistej pełzającej rehabilitacji tyrana, trwającej od kilku miesięcy w Rosji. Wkrótce odsłonięte mają być bowiem pomniki Stalina w Mirnym, Wołgogradzie i Orle.

d34irex

Zdominowana przez komunistów Rada Miejska tego ostatniego wystąpiła nawet z odezwą, w której wezwała do odbudowania wszystkich pomników Stalina w Rosji oraz przywrócenia w rosyjskich miastach jego imienia ulicom i placom, które je kiedyś nosiły.

Przeciwko stawianiu Stalinowi pomników zaprotestowała w sobotę przewodnicząca Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, organizacji rosyjskich obrońców praw człowieka, Ludmiła Aleksiejewa, która oświadczyła, że "nie może zaakceptować wystawienia pomnika Stalinowi nawet z Franklinem Rooseveltem i Winstonem Churchillem".

(W wojnie) zwyciężył naród, a nie towarzysz Stalin w liczbie pojedynczej. Zwyciężyli ci, którzy spoczęli w ziemi oraz ci, którzy walczyli na pierwszej linii frontu i zdołali żywi wrócić do domu - powiedziała Aleksiejewa, którą cytuje agencja Interfax.

Mówiąc o pomniku Stalina z Rooseveltem i Churchillem, przewodnicząca Moskiewskiej Grupy Helsińskiej miała na myśli rzeźbę "Wielka Trójka" Zuraba Certeliego, która ma być odsłonięta 9 maja, w 60. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, w Wołgogradzie (d. Stalingradzie).

Jerzy Malczyk

d34irex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34irex
Więcej tematów