Trwa ładowanie...
d48ordd

W Wigierskim Parku Narodowym grasuje drapieżny żółw z Kalifornii

Nie wiadomo, jak dostał się na teren parku. Wiadomo, że jest drapieżny i wciąż pozostaje na wolności. W Wigierskim Parku Narodowym turysta sfotografował żółwia żółtobrzuchego, który nie występuje w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Wigierskim Parku Narodowym grasuję drapieżny żółw z Kalifornii
W Wigierskim Parku Narodowym grasuję drapieżny żółw z Kalifornii (Unsplash.com)
d48ordd

Zdjęcia z drapieżnym przybyszem z Kalifornii trafiły na szczęście do pracowników Wigierskiego Parku Narodowego, którzy są teraz świadomi zagrożenia.

Drapieżny żółw. Jeden z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych

W pierwszej chwili sprawa może wywoływać uśmiech, jednak sytuacja jest poważna. Żółw żółtobrzuchy to jeden z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych w Europie. Gad jest sprawnym łowcą, którego łupem padają inne gady, a także płazy i bezkręgowce. Skutkiem tych polowań są zmiany w ekosystemie.

d48ordd

Na pierwszy rzut oka żółw żółtobrzuchy przypomina chroniony unijnym prawem gatunek żółwia błotnego. Jednak inny układ płytek skorupy i żółta smuga na głowie zdradzają jego prawdziwą przynależność gatunkową.

Archeolodzy odkryli ślady osadnictwa neolitycznego

Drapieżny żółw. Przyjechał z Kalifornii?

Choć sam gatunek pochodzi z Kalifornii, to intruz sfotografowany przez turystę zapewne nawet jej nie widział. Jest to żółw ozdobny, hodowany i sprzedawany, jako lokator domowych terrariów.

d48ordd

Jego obecność w WPN jest prawdopodobnie konsekwencją zmian klimatycznych. Wraz z postępującym ociepleniem klimatu zanikają prawdziwie mroźne zimy, których przedstawiciele tego gatunku nie byliby w stanie przetrwać na wolności. Ciepłe zimy w ostatnich latach stworzyły jednak dogodne warunki do bytowania dla żółwi żółtobrzuchych wypuszczonych na łono natury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48ordd

Podziel się opinią

Share
d48ordd
d48ordd
Więcej tematów