Trwa ładowanie...
27-08-2015 15:30

W Wielkopolsce potrzeba nowych ośrodków radioterapii. "Nie jest najlepiej"

Bez nowych ośrodków radioterapii na północy i południu Wielkopolski, pacjenci nie będą mogli korzystać z optymalnych warunków leczenia - uważa konsultant wojewódzki ds. radioterapii onkologicznej prof. Piotr Milecki. W regionie brakuje też sprzętu do radioterapii.

W Wielkopolsce potrzeba nowych ośrodków radioterapii. "Nie jest najlepiej"Źródło: Fotolia
d3dfv16
d3dfv16

Na terenie Wielkopolski pacjenci mają możliwość korzystania z radioterapii w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Niewykluczone, że od nowego roku uda się w pełni otworzyć ośrodek w Kaliszu, trwają też przygotowania do budowy podobnego ośrodka w Pile. Jednak nawet po uruchomieniu pilskiego ośrodka, liczba urządzeń do prowadzenia zabiegów radioterapii w regionie będzie odbiegać od optymalnej.

- Jeśli chodzi o wyposażenie w sprzęt do radioterapii, w Wielkopolsce nie jest najlepiej. Docelowo, do 2025 roku powinniśmy osiągnąć w Polsce średnią: jeden aparat na 200 tys. mieszkańców. W tej chwili w regionie jeden aparat przypada na ok. 320 - 330 tys. osób - mówił na konferencji prasowej prof. Milecki.

Jak dodał, w regionie dostępnych jest 11 akceleratorów do prowadzenia radioterapii - powinno ich być 6-7 więcej.

Obecnie pacjenci z północy i południa Wielkopolski są zmuszeni przyjeżdżać na radioterapię do Poznania. Tymczasem odległość jaką pacjent ma do pokonania do ośrodka radioterapii ma istotne znaczenie dla powodzenia leczenia. Jak powiedział prof. Milecki, czas potrzebny na dojazd do ośrodka nie powinien przekraczać godziny.

d3dfv16

- Okazuje się, że wyniki leczenia pacjentów, którzy mają dłuższą drogę dojazdu do miejsca leczenia są gorsze. Ponadto jeśli jakiejś opcji leczenia w danym miejscu nie ma, lekarze, którzy pochylają się nad chorym, rzadziej ją zalecają. Próbujemy dokonać dywersyfikacji rozmieszczenia sprzętu do radioterapii - nie tylko koncentrować go w Poznaniu, ale przenieść go bliżej miejsc zamieszkania chorych - powiedział.

Jak podkreślił dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) prof. Julian Malicki, w regionie docelowo powinny powstać cztery ośrodki zamiejscowe WCO.

W 2014 roku oddano do użytku nowy ośrodek radioterapii w Kaliszu. Najpóźniej do końca tego roku, wyposażony w dwa akceleratory ośrodek będzie gotowy do zakontraktowania świadczeń. Trwają przygotowania do budowy ośrodka w Pile, niewykluczone, że ruszy on w ciągu ok. 3 lat. W dalszej kolejności rozważona będzie konieczność budowy ośrodków w Koninie i Lesznie.

Jak podano na konferencji, budowa ośrodka spełniającego odpowiednie wymogi i wyposażonego w dwa aparaty terapeutyczne to łączny koszt ok. 50 - 60 mln.

d3dfv16

W WCO z radioterapii korzysta ok. 5 tys. pacjentów rocznie. - Liczymy, że po uruchomieniu ośrodka w Kaliszu będzie z niego korzystać ok. 1 tys. pacjentów - powiedział prof. Malicki.

Z opracowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego raportu "Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce - analiza i rekomendacje" wynika, że liczba pacjentów leczonych na nowotwory złośliwe w Polsce wzrośnie o ok. 15 proc. w 2020 roku i 28 proc. w 2025 r. w stosunku do roku 2014. W woj. wielkopolskim liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie z ok. 13,3 tys. w 2014 r. do ok. 17,7 tys. w 2025 roku.

d3dfv16
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dfv16
Więcej tematów