PolskaW większości miast - druga tura

W większości miast - druga tura

Według wstępnych, nieoficjalnych danych PKW, zebranych na podstawie obliczeń wyników wyborów na prezydenta w 13 miastach na prawach powiatu, frekwencja wyborcza w wyborach samorządowych wyniosła 36,88%.

28.10.2002 | aktual.: 29.10.2002 15:38

Według innego kryterium - obliczeń dokonanych przez PKW na podstawie 8% protokołów wyborów wójtów, prezydentów i burmistrzów wprowadzonych do systemu komputerowego Komisji, frekwencja wyniosła 49,66%. Jednak według szefa PKW Ferdynanda Rymarza, ten sposób obliczenia frekwencji jest mniej wiarygodny.

Najwcześniej wyniki wyborów prezydenta wpłynęły do PKW z Siedlec. Tam frekwencja wyniosła 36,92%. W Przemyślu frekwencja wyniosła 41,5%, a w Lublinie - 33,46%.

Według nieoficjalnych informacji ze sztabu wyborczego jednego z głównych kandydatów, w Warszawie, po sprawdzeniu do godz. 18. ponad jednej czwartej protokołów, kandydata PiS na prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego poparło ponad 49% wyborców.

Z nieoficjalnego źródła wiadomo, że na kandydata SLD-UP Marka Balickiego głosowało ok. 22,5% wyborców. Kandydaturę Andrzeja Olechowskiego zgłoszonego przez Platformę Obywatelską poparło ok. 13,17% głosujących. Oficjalne wyniki wyborów w stolicy poznamy we wtorek.

Do wyjątków tymczasem należą między innymi Katowice i Rybnik, w których dotychczasowi prezydenci uzyskali ponad 50-procentowe poparcie. W Katowicach prezydentem nadal będzie Piotr Uszok (prawicowe Forum Samorządowe), w Rybniku - Adam Fudali (Blok Samorządowy Rybnik). W innych dużych miastach województwa śląskiego odbędzie się druga tura wyborów.

Wybory prezydenckie już w pierwszej turze rozstrzygnęły się też między innymi w Gdyni, Sopocie, Gorzowie i Koszalinie.

W Gdyni i Sopocie zwyciężyli - według nieoficjalnych wyników - dotychczasowi prezydenci. W Gdyni - Wojciech Szczurek z Platformy Obywatelskiej, w Sopocie - Jacek Karnowski, również z PO.

W Gorzowie prezydentem nadal będzie Tadeusz Jędrzajczak (SLD-UP). W Koszalinie prezydentem zostanie prawdopodobnie kandydat Platformy Obywatelskiej-PiS Mirosław Mikietyński.

Druga tura nie będzie też konieczna w Busku-Zdroju, Ożarowie i Suchedniowie w województwie świętokrzyskim, gdzie kandydaci na burmistrzów uzyskali ponad 60-procentowe poparcie.

W Gdańsku w drugiej turze wyborów weźmie udział obecny prezydent miasta Paweł Adamowicz z Platformy Obywatelskiej (37,5%). Jego rywalem będzie Marek Formela z SLD-UP (17,5%)
W Słupsku w głosowaniu 10 listopada o urząd prezydenta będą się ubiegać Maciej Kobyliński z SLD-UP i Robert Strąk z Ligi Polskich Rodzin.

W Szczecinie w wyborach prezydenta najwięcej głosów zdobył Marian Jurczyk (niezależny). O tym, czy obejmie urząd prezydenta miasta, zdecyduje druga tura wyborów, w której zmierzy się on prawdopodobnie z obecnym prezydentem Szczecina Edmundem Runowiczem, popieranym przed SLD.

W Zielonej Górze o urząd prezydent będą rywalizować za dwa tygodnie Zygmunt Listowski (SLD-UP) i Bożena Ronowicz - kandydatka Komitetu Sprawiedliwa i Prawa Zielona Góra.

W Poznaniu - według nieoficjalnych informacji Gazety Wyborczej w wyborach prezydenckich najwięcej głosów zebrał dotychczasowy prezydent Ryszard Grobelny- popierany przez PO. Drugi jest były prezydent miasta, obecny konsul generalny Rzeczpospolitej w Paryżu Wojciech Szczęsny Kaczmarek (niezależny).

W Kielcach do drugiej tury wyborów przeszli dotychczasowy prezydent Włodzimierz Stępień z SLD i Wojciech Lubawski z "Porozumienia Samorządowego - Wojciech Lubawski".

W Radomiu z kolei w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkają się Adam Włodarczyk z SLD i generał Zdzisław Marcinkowski, popierany przez ponadpartyjny komitet "Radomianie Razem''.

W Krakowie - według nieoficjalnych wyników podanych przez Gazetę Wyborczą - o urząd prezydenta będą się ubiegać 10 listopada Józef Lassota z komitetu wyborczego "Twoje Miasto" i Jacek Majchrowski, popierany przez ponadpartyjny komitet "Przyjazny Kraków".

W Olsztynie - podobnie jak w większości miast Warmii i Mazur - dojdzie do drugiej tury wyborów. O stanowisko prezydenta Olsztyna będą walczyli w drugiej turze obecny prezydent Jerzy Małkowski z SLD oraz Jerzy Szmit z Komitetu Wyborczego Praworządność-PiS.

W wyborach na stanowisko prezydenta Łodzi - według nieoficjalnych danych - najwięcej głosów otrzymał kandydat SLD-Unii Pracy Krzysztof Jagiełło, na drugim miejscu jest kandydat prawicy - Jerzy Kropiwnicki z Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. I ta dwójka będzie rywalizować w II turze wyborów. (iza)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)