Trwa ładowanie...

W Warszawie odbyło się spotkanie Obamy z Tuskiem i Junckerem. Tusk: ktokolwiek zaatakuje Unię Europejską, skrzywdzi Amerykę

• W warszawskim hotelu Marriott odbyło się spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Share
W Warszawie odbyło się spotkanie Obamy z Tuskiem i Junckerem. Tusk: ktokolwiek zaatakuje Unię Europejską, skrzywdzi Amerykę
Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d34wu0w

• - Nie ma alternatywy dla stosunków transatlantyckich - podkreślił Donald Tusk
Donald Tusk zapewnił o nierozerwalnych relacjach pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi

- Będzie dobrze, jeśli dziś wyrazimy to jasno: ktokolwiek zwróci się przeciwko Ameryce, skrzywdzi Europę. Ktokolwiek zaatakuje Unię Europejską, skrzywdzi Amerykę. I wreszcie, ktokolwiek będzie podważał podstawy liberalnej demokracji, wyrządzi krzywdę i Europie, i Ameryce - podkreślił Donald Tusk.

Europa pozostaje przyjacielem i sojusznikiem USA, Europa jest naszym nieodzownym partnerem - mówił prezydent USA Barack Obama.

d34wu0w

Obama wyraził przekonanie, że USA i Europa mogą zrobić jeszcze więcej na świecie na rzecz wyznawanych wspólnie wartości takich jak demokracja i prawa człowieka. Podkreślał łączące USA i Unię Europejską więzy historyczne a także gospodarcze.

Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że mimo podjętej w referendum przez większość Brytyjczyków decyzji o wyjściu ich kraju z UE, Unia Europejska i Wielka Brytania będą nadal pracować ze sobą w sposób pragmatyczny.

- Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy; w Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera - zapewniał Obama.

Także Barack Obama powiedział po spotkaniu, że bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i Europy jest niepodzielne, a Waszyngton opowiada się za integracją naszego kontynentu.

d34wu0w

Spotkanie prezydenta USA i szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej odbywa się przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie, którego obrady zainaugurowane zostaną w piątek wczesnym popołudniem.

"Spotkanie będzie okazją, by podkreślić transatlantycką jedność i omówić współpracę w zakresie priorytetów. Priorytety te obejmują przeciwdziałanie terroryzmowi, wzmocnienie wzrostu gospodarczego i przeciwdziałaniu globalnemu kryzysowi uchodźców. Poruszone zostaną także kwestie globalnych konsekwencji referendum w Wielkiej Brytanii" - podkreślono na stronach Rady Europejskiej.

Ponadto w piątek planowana jest wspólna deklaracja UE i NATO, o której będą mówić sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

d34wu0w

Podziel się opinią

Share
d34wu0w
d34wu0w
Więcej tematów