ŚwiatW Warszawie koncert dziękczynny dla Jana Pawła II "Nie lękajcie się iść pod prąd"

W Warszawie koncert dziękczynny dla Jana Pawła II "Nie lękajcie się iść pod prąd"

Koncertem dziękczynnym "Nie lękajcie się iść pod prąd" na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II. Honorowym gościem koncertu był prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.- Modlitwa została wysłuchana. Dzisiaj spotykamy się w Polsce wolnej i niepodległej - powiedział prezydent Polski.

W Warszawie koncert dziękczynny dla Jana Pawła II "Nie lękajcie się iść pod prąd"
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski

25.04.2014 | aktual.: 26.04.2014 06:22

W piątek wieczorem w koncercie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, w tym prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, oraz mieszkańcy stolicy. W imieniu metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, który już przebywa w Rzymie, modlitwę odprawił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński.

Obecny na koncercie prezydent powiedział, że wiele osób wciąż wspomina ten moment, kiedy na pl. Piłsudskiego podczas odprawionej w tym miejscu mszy św. w 1979 r. Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

- Ta modlitwa została wysłuchana. Dzisiaj spotykamy się w Polsce wolnej i niepodległej, przeżywając wszystkie wielkie i piękne myśli związane z Janem Pawłem II. Towarzysząc uroczystościom kanonizacji Jana Pawła II, będziemy wracali myślą i modlitwą do własnych wspomnień i wspomnień całego narodu. Będziemy wdzięczni także za tę trudną drogę, którą szliśmy razem - ku polskiej wolności i poprzez polską wolność - powiedział.

Komorowski podkreślił, że papież zawsze rozumiał wolność w wymiarze ewangelicznym, jako ściśle związaną z poczuciem odpowiedzialności. - Wolność musi być związana z poczuciem odpowiedzialności za siebie samego, za wspólnotę rodziny, narodową i wiary - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że nauki Jana Pawła II w dalszym ciągu pozostają aktualne i będą nas prowadziły poprzez polską wolność.

Warszawa świętuje

W okolicach placu i na pobliskim Trakcie Królewskim powiewają flagi Watykanu, Polski i Warszawy. Pod stojącym na placu krzyżu, upamiętniającym mszę odprawioną przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki w 1979 r., płoną znicze.

Na placu rozstawione są namioty organizatora koncertu - Centrum Myśli Jana Pawła II - gdzie sprzedawane są książki o tematyce papieskiej. Długa kolejka warszawiaków ustawiła się do namiotu NBP, w którym obiegowe monety dwuzłotowe można wymienić na okolicznościowe z wizerunkiem papieża.

Na telebimach wokół placu wyświetlane są fragmenty rozmów z osobistościami Kościoła i polityki, m.in. kard. Stanisławem Dziwiszem, Lechem Wałęsą, Aleksandrem Kwaśniewskim i Bronisławem Komorowskim, w których wspominają bł. Jana Pawła II.

Na scenie wystąpili artyści różnych nurtów muzycznych m.in. T.Love, Voo Voo, Raz Dwa Trzy, Zakopower, Kasia Kowalska, Mela Koteluk, Pectus i Urszula.

Oprócz muzyki prezentowane są niepokazywane wcześniej materiały archiwalne z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, które mają przypomnieć przełomowe momenty pontyfikatu oraz nauczanie papieża. Podczas koncertu zaprezentowano materiały archiwalne, przypominające sylwetkę bł. Jana Pawła II: fragmenty encyklik, homilii i przemówień czytali młodzi aktorzy: Antoni Pawlicki i Maciej Musiał. Za warstwę muzyczną koncertu odpowiada kompozytor Mateusz Pospieszalski.

Koncert rozpoczął się wykonaniem "Barki", ulubionej pieśni papieża. Skomponowaną na kanonizację piosenkę "Iść pod prąd" wspólnie wykonali Sebastian Karpiel-Bułecka, Muniek Staszczyk, Adam Nowak, Wojciech Waglewski i Jorgos Skolias.

Artyści wykonali też swoje utwory oraz te skomponowane do wierszy Jana Pawła II.

Sobota

W sobotę na pl. Piłsudskiego odbędzie się czuwanie "Do źródła" - będzie modlitwa, świadectwa, improwizowany koncert i światło do nieba. Każdy uczestnik spotkania otrzyma małą latarkę, by w odpowiednim momencie skierować ją ku niebu.

W dniu kanonizacji na pl. Piłsudskiego transmitowana będzie msza św. kanonizacyjna z Rzymu. Na ołtarze zostanie wyniesiony Jan Paweł II i Jan XXIII.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)