W UE lepszy dostęp do danych meteorologicznych
W UE pewniejsza prognoza pogody (fot. AFP)
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zapewni naszej służbie hydrologiczno-meteorologicznej szerszy udział w przedsięwzięciach organizowanych przez kraje unijne, w tym lepszy dostęp do danych meteorologicznych - uważa dr Ryszard Klejnowski z IMGW.
"Dotychczas dostajemy dane w ramach światowej Organizacji Meteorologicznej WMO i Regionalnej Asocjacji Europejskiej, ale jest to tylko standardowy pakiet. Unia, która utworzyła kilka własnych organizacji meteorologicznych zapewnia, ale tylko służbom krajów członkowskich, znaczne wsparcie naukowe i finansowe" - powiedział dr Klejnowski.
Organem koordynującym bliższe współdziałanie służb Unii jest Nieformalna Konferencja Dyrektorów Służb Meteorologicznych Europy Zachodniej (ICWED), która wytycza politykę krajów członkowskich m.in. w zakresie współpracy WMO czy finansowania ważnych przedsięwzięć ze środków Unii.
W 1999 roku służby krajów unijnych utworzyły Europejskie Konsorcjum Interesów Ekonomicznych w celu ochrony przed narastającą konkurencją ze strony sektora prywatnego i innych służb pozaeuropejskich.
Dużą rolę odgrywa Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), dostępne tylko dla krajów UE, które pracuje nad rozwojem prognoz 10-dniowych.
"Uczestnictwo w tej organizacji daje dostęp do najnowocześniejszych metod prognostycznych oraz wykorzystania mocy obliczeniowej superkomputerów w centrum ECMWF w Wielkiej Brytanii" - powiedział dyrektor.
Klejnowski dodał, że w Centrum pracuje się teraz nad nową generacją modeli synoptycznych z wykorzystaniem niedostępnych dla Polski danych lotniczych, satelitarnych i tzw. sondaży oceanicznych. (mk)