W tym polskim mieście mieszka najwięcej Ukraińców. Nowe liczby
Mija rok od rozpoczęcia wojny. Przez ten czas Polska przyjęła bezprecedensową liczbę uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich już wróciło do swojego kraju lub pojechało dalej na Zachód. Jednak znaczna część uchodźców postanowiła zostać w Polsce dłużej. Według radia RMF FM, obecnie na stałe przebywa w Polsce około 1,3 mln Ukraińców.
Rozgłośnia powołuje się na dane MSWiA. Wynika z nich również, że aż 1,5 mln uchodźców z Ukrainy w ciągu ostatniego roku wystąpiło o nadanie numeru PESEL.
Okazuje się też, że coraz mniej Ukraińców potrzebuje pomocy w znalezieniu dachu nad głową. W pierwszych miesiącach wojny polskie rodziny przyjęły do swoich domów około 1,6 mln uchodźców.
Kolejne pół miliona zamieszkało wówczas w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Obecnie mieszka w nich już tylko około 80 tys. uchodźców. - To miejsca różnego standardu: od hal targowych po gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty - tłumaczy wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: nocny atak na rosyjskie pozycje. Elitarne jednostki bez litości
Od 1 marca osoby pozostające w miejscach zbiorowego zakwaterowania będą musiały pokrywać nawet 75 proc. kosztów ich utrzymania, ale nie więcej niż 60 zł dziennie.
Wiceminister podkreśla, że z danych resortu spraw wewnętrznych wynika, że ok. "80 proc. uchodźców usamodzielniło się".
Uchodźcy w Ukrainy. W Warszawie mieszka ich najwięcej
MSWiA sprawdziło też, w których polskich miastach Ukraińcy osiedlają się najchętniej. Najwięcej - bo ponad 100 tys. - pozostaje w Warszawie. Blisko 60 proc. z nich podjęło legalną pracę.
W podziale na województwa liderem jest mazowieckie. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: śląskie, dolnośląskie i małopolskie.
Najwięcej numerów PESEL przyznano Ukraińcom w Warszawie (105 821), Wrocławiu (44 812), Krakowie (31 648), Poznaniu (26 252), Gdańsku (17 258), Łodzi (16 736), Szczecinie (14 483) i Katowicach (10 995).
Wiele dzieci uchodźców wciąż uczy się też w polskich szkołach. Wedle najnowszych danych krajowe placówki kształcą obecnie około 200 tys. dzieci w Ukrainy.
Przeczytaj też:
Źródło: RMF FM/PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski