Trwa ładowanie...
d7i1s3a

W ten sposób za granicą zagłosują tysiące Polaków

22 tys. Polaków mieszkających za granicą zadeklarowało chęć głosowania korespondencyjnego. Według MSZ zainteresowanie głosowaniem jest mniejsze niż w czasie wyborów prezydenckich.

d7i1s3a
d7i1s3a

Możliwość głosowania korespondencyjnego jest nowością w tegorocznych wyborach. Wyborcy mieszkający za granicą, którzy chcą skorzystać z tego udogodnienia musieli wcześniej zgłosić taki zamiar do właściwego terytorialnie konsula. Zgłoszenie mogło być dokonane ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

- Od dzisiaj konsulowie wysyłają pakiety wyborcze, które następnie muszą być odesłane do dnia wyborów na adresy konsulatów - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Konsulaty nadal prowadzą procedurę zapisywania się do głosowania za granicą w tradycyjny sposób. - Obecnie zapisało się prawie 38 tys. osób, ale ta liczba każdego dnia wzrasta - podkreślił Bosacki. Dla porównania, w zeszłorocznych wyborach prezydenckich za granicą wzięło udział ponad 200 tys. głosujących. Do oddania głosu poza granicami można się zapisywać do 6 października.

MSZ skierowało kilkanaście osób do konsulatów najbardziej obłożonych pracą w czasie wyborów. Aby uniknąć kolejek, kilkanaście placówek zatrudniło też dodatkowy personel na miejscu.

Wszystkie osoby za granicą będą głosować na kandydatów na posłów startujących w Warszawie oraz na kandydata na senatora kandydującego w warszawskim okręgu obejmującym dzielnice: Śródmieście, Białołękę, Bielany i Żoliborz.

Głosowanie korespondencyjne wprowadzone do kodeksu wyborczego ma wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. Jest wyjściem naprzeciw m.in. osobom pracującym za granicą.

d7i1s3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7i1s3a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj