Trwa ładowanie...

W Szwecji palą w piecach królikami

Obrońcy przyrody ze Szwecji protestują przeciwko wykorzystywaniu mięsa zdziczałych królików ze Sztokholmu jako biopaliwa.

W Szwecji palą w piecach królikamiŹródło: Jupiterimages
d21ma9q
d21ma9q

Na wyspie Kungsholmen będącej częścią Sztokholmu od kilku lat poważnym problemem była plaga królików. Nie wiadomo dokładnie, czemu zwierzęta zaczęły się rozmnażać w bardzo szybkim tempie.

Zdaniem przedstawicieli organizacji ekologicznych, za problem odpowiedzialni są głównie mieszkańcy stolicy Szwecji. Wielu z nich, na przykład jadąc na wakacje albo nie mając już dłużej ochoty zajmować się króliczkiem otrzymanym w prezencie na Wielkanoc, po prostu wyrzucało zwierzęta do najbliższego parku lub lasu. Króliki rozmnażały się i wyrządzały dużo szkód szczególnie zimą, kiedy z braku trawy żywiły się drzewami w parkach.

W zeszłym roku w parkach stolicy Szwecji wyłapano aż 6000 królików. Zwierzęta zostały zabite, a ich mięso zamrożono. Lokalna gazeta szwedzka "Vår Kungsholmen" podała, że w tym sezonie mięso królików ze Sztokholmu posłuży jako biopaliwo w spalarni w Karlskuga dostarczającej ciepła dla regionu Värmland.

Szwedzcy obrońcy praw zwierząt nazywają sprawę skandalem. Ich zdaniem, "króliczy problem" należy rozwiązać, ale na pewno nie za pomocą eutanazji. Podają przykład Finów, którzy obronili helsińskie parki, spryskując drzewa i krzewy sprayem, którego zapach odstrasza króliki.

d21ma9q

Postulują, by wprowadzić przepisy zabraniające pozbywania się zwierząt domowych "na dziko". Ich największe oburzenie budzi fakt wykorzystywania ciał królików w przemyśle. Uważają, że uzyskiwanie ciepła ze spalania martwych, emerytowanych "maskotek" domowych, współczesnemu człowiekowi nie przystoi. A poza wszystkim, kto chciałby mieć dom ogrzewany zabitymi królikami?

Z Trondheim dla polonia.wp.pl
Sylwia Skorstad

d21ma9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ma9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj