W Supraślu świętują prawosławni
Kilka tysięcy wiernych z kraju i zagranicy wzięło udział w piątek w głównych obchodach prawosławnego święta Ikony Matki Boskiej Supraskiej w męskim monasterze w Supraślu koło
Białegostoku.
Głównej przedpołudniowej liturgii przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa, w asyście polskich i białoruskich biskupów prawosławnych.
Uroczystości zakończyła procesja z cudowną ikoną wokół odbudowywanej cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - głównej w supraskim monasterze. Nabożeństwa odbywają się w niej tylko kilka razy w roku, przy okazji największych w klasztorze uroczystości.
Święto Ikony Matki Boskiej jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze, należącym do najważniejszych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce.
Ikona tam czczona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Ikonę ofiarował współfundator klasztoru, biskup smoleński Józef Sołtan. Była bogato pozłacana i zdobiona drogimi kamieniami. Przez stulecia czcili ją zarówno prawosławni, jak i rzymscy katolicy.
W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła. Znajdująca się obecnie w Supraślu jest kopią wykonaną przed 100 laty, z okazji jubileuszu 400-lecia Ławry Supraskiej. (an)