Trwa ładowanie...
dji7k1h

W Supraślu świętują prawosławni

Kilka tysięcy wiernych z kraju i zagranicy wzięło udział w piątek w głównych obchodach prawosławnego święta Ikony Matki Boskiej Supraskiej w męskim monasterze w Supraślu koło
Białegostoku.

dji7k1h
dji7k1h

Głównej przedpołudniowej liturgii przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa, w asyście polskich i białoruskich biskupów prawosławnych.

Uroczystości zakończyła procesja z cudowną ikoną wokół odbudowywanej cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - głównej w supraskim monasterze. Nabożeństwa odbywają się w niej tylko kilka razy w roku, przy okazji największych w klasztorze uroczystości.

Święto Ikony Matki Boskiej jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze, należącym do najważniejszych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce.

Ikona tam czczona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Ikonę ofiarował współfundator klasztoru, biskup smoleński Józef Sołtan. Była bogato pozłacana i zdobiona drogimi kamieniami. Przez stulecia czcili ją zarówno prawosławni, jak i rzymscy katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła. Znajdująca się obecnie w Supraślu jest kopią wykonaną przed 100 laty, z okazji jubileuszu 400-lecia Ławry Supraskiej. (an)

dji7k1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji7k1h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj