Trwa ładowanie...
daf92ry

W styczniu "okrągły stół" ws. obwodnicy Augustowa

Pierwsze posiedzenie "okrągłego stołu" w sprawie wypracowania konsensusu dotyczącego budowy obwodnicy Augustowa odbędzie się w pierwszej połowie stycznia - poinformował Michał Milewski z Ministerstwa Środowiska.

daf92ry
daf92ry

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/druga-batalia-o-doline-rospudy-6038645128017025g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/druga-batalia-o-doline-rospudy-6038645128017025g )
Druga batalia o Dolinę Rospudy

W skład zespołu mają wejść przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych województwa podlaskiego oraz niezależni eksperci do spraw budowy dróg i ochrony środowiska.

daf92ry

Spotkanie wszystkich zainteresowanych stron konfliktu wokół budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy w ramach tzw. okrągłego stołu zapowiedział w połowie grudnia minister środowiska Maciej Nowicki.

10 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra środowiska w sprawie obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Decyzja dotyczyła środowiskowych warunków zgody na budowę obwodnicy. Wyrok, gdy się uprawomocni, oznacza, że procedura odnośnie obwodnicy musi zacząć się od nowa, a inwestor musi ponownie złożyć wniosek dotyczący budowy obwodnicy.

Uchylone w kwietniu 2007 r. postanowienie ówczesnego ministra Jana Szyszki dopuszczało, by obwodnica Augustowa w dolinie rzeki Rospudy mogła zostać zrealizowana w jednym z dwóch wariantów - tunelu drogowego lub estakady. Zgodnie z decyzją ministra środowiska, wybór wariantu, po przeanalizowaniu kosztów, miał należeć do inwestora.

W sierpniu ówczesny premier Jarosław Kaczyński wstrzymał planowane prace przy budowie obwodnicy. GDDKiA oraz firma Budimex Dromex (wykonawca drogi) ustalili zmianę harmonogramu prac budowlanych.

daf92ry

W lipcu 2007 r. Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o wydanie pilnego zakazu prowadzenia prac budowlanych. W odpowiedzi Polska przesłała zapewnienie, że prace nie będą prowadzone aż do wydania wyroku, czy budowa jest zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Nie wpływa to na postępowanie w sprawie głównego wniosku KE, która w marcu pozwała Polskę do Trybunału w Luksemburgu, uznając, że budowa obwodnicy Augustowa (a także obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej) jest złamaniem unijnego prawa.

W lipcu ub.r. Trybunał odrzucił wniosek Polski o rozpatrzenie sprawy w trybie pilnym, co oznacza, że proces może trwać nawet dwa lata.

daf92ry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daf92ry
Więcej tematów