W styczniu 29% poparcia dla Platformy Obywatelskiej
Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w pierwszej połowie stycznia, zdecydowaną przewagę uzyskałaby Platforma Obywatelska, na którą zagłosowałoby 29% potencjalnych wyborców - wynika z sondażu IPSOS. W grudniu na PO chciało głosować 25% badanych.
Drugie miejsce w wyborczym rankingu uzyskało Prawo Sprawiedliwość - 17% (o 1% więcej niż przed miesiącem). Na Ligę Polskich Rodzin zagłosowałoby 12% ankietowanych (w stosunku do grudnia wzrost o 3%). Na SLD chciało oddać głos - 11% (o 1% więcej), na Samoobronę 10% (o 1% mniej niż w grudniu).
W Sejmie znalazłyby się także: PSL z 6% poparciem (w grudniu - 5%) oraz Unia Wolności - 5% (spadek o 5% w stosunku do grudnia).
5% progu wyborczego nie przekroczyłyby: Socjaldemokracja Polska - 4% poparcie (przed miesiącem - 6%); Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 3% (w grudniu - 2%); UPR - 2% (poprzednio - 1%) oraz po raz pierwszy notowana Unia Lewicy - 1%.
W styczniu chęć głosowania w wyborach deklarowało 47% potencjalnych wyborców, 4% nie miało pewności czy weźmie udział w głosowaniu, zaś 48% stwierdziło, że nie weźmie w nich udziału.
Spośród osób, które nie wykluczają swojego udziału w wyborach, 24% respondentów nie potrafiło wskazać ugrupowania, na które zagłosowałoby w wyborach (odpowiedzi - "jeszcze nie wiem").
Badanie IPSOS przeprowadzono między 6 a 11 stycznia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie. Liczba dorosłych osób w próbie wynosi 957.