W stolicy zawisła tablica ku czci tybetańskich bohaterów
Tablicę upamiętniającą bohaterów tybetańskiego powstania narodowego z 1959 r. odsłonięto na rondzie Tybetu w Warszawie. W specjalnym przesłaniu odczytanym podczas uroczystości Dalajlama podziękował za gesty solidarności.
24.10.2010 | aktual.: 24.10.2010 19:00
Tablicę odsłoniła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W uroczystości wzięli udział także doradca prezydenta RP Henryk Wujec, radni dzielnicy Wola oraz przedstawiciele społeczności tybetańskiej w Polsce.
Witold Hebanowski, prezes Fundacji Inna Przestrzeń, organizatora uroczystości, podkreślił wyjątkowość przedsięwzięcia. - Mamy drugie na świecie miejsce, w którym upamiętniamy los bohaterów powstania tybetańskiego - powiedział. Dodał, że tablica upamiętniająca powstańców tybetańskich jest świadectwem "walki bez użycia przemocy" o wolny Tybet. Wyraził przekonanie, że taka walka jest najskuteczniejsza.
W odczytanym podczas uroczystości przesłaniu Dalajlamy duchowy przywódca Tybetańczyków wyraził wdzięczność dla władz Warszawy za zainteresowanie losem Tybetu. "Głęboko doceniam te dalsze gesty solidarności i poparcia dla nas okazywane przez mieszkańców i władze Warszawy. Ustanowienie nazwy 'rondo Tybetu' jest kolejnym wyrazem łączącym miasto Warszawę z narodem tybetańskim" - napisał.
Na tablicy upamiętniającej antychińskie powstanie widnieją słowa: "Pamięci bohaterów powstania narodowego w Tybecie. 10 marca 1959 roku na ulicach Lhasy wybuchło powstanie w obronie tybetańskiej tożsamości. Zginęło w nim co najmniej 86 tysięcy Tybetańczyków. W wyniku prześladowań przywódca Tybetańczyków Dalajlama oraz wielu jego rodaków było zmuszonych szukać schronienia na uchodźstwie. W 2009 roku Rada Warszawy nadała XIV Dalajlamie Tenzinowi Giaco tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy".
Przedstawiciele władz Warszawy oraz organizatorzy niedzielnej uroczystości zostali uhonorowani przez przedstawicieli społeczności tybetańskiej w Polsce katakiem - białą szarfą, która w kulturze tybetańskiej jest symbolem wdzięczności i błogosławieństwa.
Tablica pamiątkowa została zamontowana pod wiaduktem na rondzie Tybetu na warszawskiej Woli. Rondo Tybetu znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Marcina Kasprzaka i Alei Prymasa Tysiąclecia. Nazwa skrzyżowania została przyjęta przez Radę Warszawy 13 maja. Półtora roku wcześniej, w listopadzie 2008 roku, radni wystąpili z wnioskiem o nadanie temu miejscu nazwy "rondo Wolnego Tybetu".
Miało to związek z brutalnym stłumieniem narodowych demonstracji Tybetańczyków przez władze chińskie w marcu 2008 roku w stolicy Tybetu Lhasie. Rada Warszawy przyjęła wówczas stanowisko, w którym wyraziła solidarność z Tybetańczykami. Zwróciła się w nim do prezydenta stolicy "o udzielenie wszelkiej pomocy uchodźcom tybetańskim przebywającym w Warszawie oraz o wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz poszanowania praw człowieka w Tybecie".
Ostatecznie, wobec sprzeciwu Chin i negatywnej opinii polskiego MSZ, radni przegłosowali w tym roku nazwę "rondo Tybetu".