Trwa ładowanie...
d21ma9q

"W sprawie embarga zrobiliśmy wszystko, co możliwe"

Ambasador Finlandii w Polsce Jan Store
zapewnił, że jego kraj - który 1 stycznia przekaże Niemcom
kierowanie pracami Unii Europejskiej - zrobił wszystko, co było
możliwe, by rozwiązać problem rosyjskiego embarga na polskie mięso
i produkty roślinne.

d21ma9q
d21ma9q

W wywiadzie dla PAP Store dodał, że jest zadowolony z efektów przewodnictwa swojego kraju w Unii.
Myślę, że zrobiliśmy wiele, by pokazać, że Unia Europejska stoi po stronie Polski. Tak było np. podczas (listopadowego) szczytu UE- Rosja w Helsinkach, kiedy Wspólnota dała do zrozumienia, że rosyjskie embargo jest przesadzone - podkreślił fiński dyplomata.

Embargo, jakie Moskwa nałożyła rok temu na mięso i produkty roślinne pochodzące z Polski, jest jednym z powodów, dla którego Polska nie zgodziła się na przyjęcie mandatu negocjacyjnego w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie UE-Rosja. Nasz kraj oczekuje też od Rosji ratyfikowania przez nią Europejskiej Karty Energetycznej i podpisania protokołu tranzytowego. Negocjacje UE- Rosja miały się rozpocząć 24 listopada.

Ambasador podkreślił, że Finlandia "bardzo się starała", by rozwiązać tę - jak mówił - "delikatną i skomplikowaną kwestię". Jego zdaniem, Unia częściej osiągałaby kompromis, gdyby w części spraw wymagających obecnie jednomyślności, wprowadzono głosowanie większością kwalifikowaną. Zastrzegł jednak, że w sprawie mandatu negocjacyjnego w rozmowach UE-Rosja jednomyślność powinna zostać utrzymana.

Zarówno podczas tej, jak i wielu poprzednich prezydencji, stało się jasne, że Unia Europejska potrzebuje więcej przypadków - szczególnie w ramach polityki wewnętrznej i sprawiedliwości - w których głosowania odbywałyby się metodą kwalifikowanej większości. Obecnie jest 25 członków, w przyszłym roku będzie 27. Potrzebujemy tego, jeśli chcemy działać efektywnie - uważa fiński dyplomata.

d21ma9q

Pytany, czy Finlandia ma żal do Polski, że jako jedyny kraj Wspólnoty zgłosiła weto uniemożliwiające rozpoczęcie rozmów z Rosją, Store zaprzeczył. "Kraj przewodniczący Unii musi być przygotowany na wiele różnych, niespodziewanych ewentualności" - wyjaśnił.

Fiński dyplomata dodał, że inną nieoczekiwaną sytuacją, wobec której UE musiała zająć stanowisko, była wojna w Libanie. Podkreślił, że zdominowała ona prace Unii w początkowym okresie przewodnictwa Finlandii. Byliśmy w tej sprawie zgodni, co uważam za osiągnięcie Wspólnoty - podkreślił Store.

W sprawie tego konfliktu Finlandia zajęła stanowcze stanowisko potępiając izraelskie naloty, a UE zaapelowała o natychmiastowe wstrzymanie działań wojennych.

Ambasador zwrócił uwagę, że Finlandii udało się doprowadzić do końca kilka spraw istotnych dla całej Unii Europejskiej.

d21ma9q

Jedną z nich było przyjęcie tzw. pakietu REACH, który dotyczy sprowadzania i wykorzystywania substancji chemicznych we Wspólnocie. Jego celem jest wykluczenie z rynku najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych, w trosce o zdrowie człowieka i środowisko naturalne.

Nad tą sprawą debatowano przez ostatnie 10 lat, to jeden z największych obszarów prawnych przyjętych w Unii. Doprowadzenie tej sprawy do końca było jednym z naszych celów - powiedział Store. Według ambasadora, innym osiągnięciem fińskiego przewodnictwa jest przyjęcie, po trzech latach przygotowań, dyrektywy usługowej, która ma na celu zniesienie barier w świadczeniu usług na terenie Unii Europejskiej.

Ma ona wielkie znaczenie ze względu na fakt, że sektor usług stanowi 70 proc. unijnego PKB. Wysiłki w kierunku przyjęcia tej dyrektywy trwały kilka lat, do nas należało sfinalizowanie negocjacji w tej sprawie i to nam się udało - powiedział Store.

d21ma9q

W jego ocenie, sukcesem Finlandii było także przyjęcie 7. Programu Ramowego na lata 2007-2013, czyli największej strategii finansowania badań naukowych i rozwoju technologicznego w Europie. Na realizację tego projektu przeznaczono w budżecie UE ponad 53 mld euro.

To pomoże nam zrealizować cele wyznaczone w +Strategii Lizbońskiej+ (założeniach przyjętych w 2000 r. mających na celu uczynienie gospodarki Wspólnoty najbardziej konkurencyjną) - uważa ambasador.

Fiński dyplomata zwrócił uwagę, że celem przewodnictwa jego kraju nie było "przedstawianie nowych wielkich projektów, czy nowych wizji". Jak wyjaśnił, wynika to z sekwencji kolejnych unijnych prezydencji i momentu, w którym kierownictwo we Wspólnocie objęła Finlandia. "Naszym zadaniem była kontynuacja konkretnych, już istniejących projektów i pod tym względem całkiem nieźle się spisaliśmy" - ocenił Store.

d21ma9q

Dyplomata odniósł się także do kwestii unijnej konstytucji. Po tym, jak Francja i Holandia odrzuciły go w referendach, Unia uznała, że potrzebuje czasu na refleksję. Oczekuje się, że do sprawy unijnej konstytucji powrócą Niemcy.

Podczas fińskiej prezydencji okres refleksji był w fazie realizacji, co oznacza, że nie było naszym zadaniem, by w tym zakresie cokolwiek inicjować - podkreślił ambasador. Dodał, że Finlandia starała się zrobić "możliwie dobry użytek" z obowiązującego obecnie Traktatu Nicejskiego.

Store przypomniał, że już 18 krajów członkowskich (włączając Bułgarię i Rumunię, które 1 stycznia 2007 roku przystąpią do UE) - ratyfikowało Traktat Konstytucyjny. To oznacza, że dwie trzecie państw członkowskich jest usatysfakcjonowanych kształtem tego dokumentu. Myślę, że te kraje będą starały się zachować z niego jak najwięcej - przewiduje Store.

d21ma9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ma9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj