W sobotę Słowacy pójdą do urn wyborczych
W sobotę na Słowacji odbędą się wybory do Rady Narodowej. Kadencja słowackiego parlamentu trwa cztery lata. Kandydaci z 22 partii walczą o 150 mandatów.
Szóste wybory powszechne od upadku komunizmu w 1989 roku odbędą się w sobotę w godzinach 7.00-22.00. Po raz pierwszy wybory powszechne odbywają się jednego dnia, a nie jak dotychczas - w piątek po południu i w sobotę rano.
W ponad pięciomilionowej Słowacji do głosowania jest uprawnionych 4,2 miliony wyborców - wszyscy, którzy mają ukończone 18 lat. Swoje głosy będą mogli oddawać w 5900 lokalach wyborczych.
Wybory odbywają się według zasady reprezentacji proporcjonalnej. Głosujący wybierają kandydatów z zarejestrowanych 22 list partii i ruchów politycznych. Próg wyborczy dla partii wynosi 5%, dla koalicji składającej się z dwóch-trzech partii - 7%, a dla koalicji czterech i więcej partii - 10%. Frekwencja wyborcza w wyborach parlamentarnych w 2002 roku wyniosła 70%.
Liczenie głosów zacznie się zaraz po zamknięciu lokali wyborczych w sobotę wieczorem. Pierwsze wstępne wyniki zostaną ogłoszone po północy z soboty na niedzielę. Całkowite wstępne rezultaty mają być znane w niedzielę około 10.00 rano. Ostatecznych rezultatów wraz z komunikatem o podziale mandatów można oczekiwać w niedzielę w godzinach popołudniowych.
Nowy parlament ma się zebrać w ciągu 30 dni od wyborów. W tym czasie prezydent powinien nominować premiera i powierzyć mu misję utworzenia nowego rządu. Konstytucja nie wymaga od głowy słowackiego państwa, aby zadanie to powierzył przywódcy partii, która zdobyła najwięcej mandatów. Jeśli żadna z partii nie zdobędzie większości w parlamencie, rozmowy koalicyjne mogą być długie. Gdy w ciągu sześciu miesięcy od wyborów parlament nie zaaprobuje nowego rządu, prezydent może rozwiązać parlament i rozpisać przedterminowe wybory.