Długoterminowa prognoza. Kolejna fala ciepła
Koniec stycznia przynosi wyjątkowo ciepłą pogodę, a mrozu prawie nie będzie - wynika z długoterminowej prognozy opracowanej przez synoptyka tvnmeteo.pl. Przynajmniej do 4 lutego temperatura w ciągu dnia pozostanie dodatnia.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Styczeń zaskakuje wyjątkowo ciepłą aurą, a prognozy nie przewidują zmiany tej sytuacji - wynika z prognoz TVN Meteo.
Za napływ ciepłego powietrza do Polski odpowiadają układy baryczne: wyż nad Bałkanami oraz niże znad Atlantyku. Dzięki nim powietrze dociera do nas z południa i zachodu, co zimą oznacza łagodne masy powietrza.
W nadchodzących dniach temperatura będzie wyższa niż zazwyczaj o tej porze roku. Na zachodzie kraju termometry pokażą 6-7 stopni Celsjusza, a w weekend nawet 10 stopni.
Na przełomie stycznia i lutego również nie przewiduje się zimowej pogody. Do 4 lutego temperatura w ciągu dnia pozostanie dodatnia, a niewielki mróz może pojawić się jedynie w niektóre noce.
IMGW ostrzega przed gęstą mgłą. Widzialność do poniżej 200 metrów
Ciepłej aurze towarzyszą wyjątkowo gęste mgły. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nawet ostrzeżenie dla 15 województw.
To ostrzeżenia I stopnia dotyczące gęstej mgły, która może lokalnie zamarzać, ograniczając widzialność do poniżej 200 metrów. Alerty objęły całe województwa podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie i lubuskie.
Ostrzeżenia dotyczą również krańców zachodnich i południowo-wschodnich województwa dolnośląskiego, powiatów nyskiego i brzeskiego w województwie opolskim, zachodniej części województwa wielkopolskiego i śląskiego, północnej i południowej części województwa małopolskiego z wyjątkiem powiatu tatrzańskiego, a także północnej i wschodniej części województwa podkarpackiego.
Na terenach objętych ostrzeżeniami IMGW prognozuje występowanie gęstej mgły, która ograniczy widzialność do poniżej 200 metrów, a lokalnie może zamarzać. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi 80 proc. Alerty będą obowiązywać najpóźniej do godziny 11:00 w poniedziałek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Amerykanie przygotowali prognozę. To nas czeka w kolejnych tygodniach
Źródło: TVN Meteo, IMGW