W sobotę rusza "Bibliomania"
Koncerty, zabawy dla dzieci, czytanie baśni, konferencje i wykłady to niektóre atrakcje Festiwalu Książki "Bibliomania", który przez pięć kolejnych weekendów, poczynając od najbliższej soboty, odbywać się będzie w Warszawie.
26.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W imprezie, której celem jest promowanie czytelnictwa, może wziąć udział każdy warszawiak. Organizatorami festiwalu są Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga i Biuro Zarządu Warszawy.
W każdą sobotę i niedzielę na warszawskim Placu Zamkowym będzie można kupić książki wprost od wydawcy czy dystrybutora, czyli bez księgarskich marży. Atmosferę festiwalową będą tworzyć występy warszawskich grup młodzieżowych, przedstawienia teatralne młodych twórców, spotkania z pisarzami i aktorami.
Wiele imprez skierowanych jest do dzieci. W osiedlowych bibliotekach będą się odbywały spotkania z dziecięcymi pisarzami, np. z Anną Ochimowską czy Edmundem Niziurskim. Najmłodsi czytelnicy będą też mogli posłuchać w bibliotekach głośnego czytania bajek, wziąć udział w konkursach np. na temat książek Małgorzaty Musierowicz, albo uczestniczyć na Placu Zamkowym w konkursach i zabawach organizowanych przez wydawnictwa dziecięce. W ramach "Bibliomanii" odbędzie się też Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych.
Dla nieco starszej publiczności przygotowano cykl wykładów o młodzieży w zjednoczonej Europie i Mistrzostwa Polski w Szybkim Czytaniu. Odbywać się też będą spotkania z popularnymi aktorami (np. z telenoweli "Na dobre i na złe").
W najbliższą sobotę na Palcu Zamkowym kiermaszowi książek będą towarzyszyły występy zespołów "Humbert Humbert", tanecznego zespołu hip-hopowego z mokotowskiego Gimnazjum nr. 2, zespołu "Fan in Front" oraz "Costa del Sol". W niedzielę wystąpią Orkiestry Straży Pożarnych.
Jedną z atrakcji "Bibliomanii" będzie też konkurs "Nowe strony miasta", podczas którego mieszkańcy Warszawy będą mogli przekazywać książki do stołecznych bibliotek. Placówka, która otrzyma ich najwięcej, dostanie też największą ilość książek od Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.
Honorowy patronat nad akcją objął prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką. W zeszłym roku w Bibliomanii wzięło udział ok. 80 tysięcy osób. Rozdysponowano ok. 23 tysiące książek o łącznej wartości 450 tys. złotych. (aka)