PolskaW sejmikach wojewódzkich PO i PiS nie tak mocne - sondaż

W sejmikach wojewódzkich PO i PiS nie tak mocne - sondaż

W wyborach samorządowych do sejmików wojewódzkich na kandydatów PO zagłosuje 28% Polaków, 15% zamierza zagłosować na kandydatów PiS, kandydatów niezależnych chce poprzeć 12% wyborców - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Według badania Sojusz Lewicy Demokratycznej w wyborach do sejmików może liczyć na 9% głosów, natomiast PSL - na 7%.

Niemal jedna czwarta ankietowanych (23%) pytanych o to, kogo poprze w tych wyborach, wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć", a 2% odmówiło odpowiedzi.

21% badanych deklaruje, że jest bardzo zainteresowanych wyborem radnych do gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wyborem wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; 45% wyraziło umiarkowane zainteresowanie tymi wyborami. 20% przyznaje, że zbliżające się głosowanie raczej ich nie interesuje. 13% zupełnie nie zwraca na nie uwagi. 1% respondentów nie wyraziło swojego zdania.

Jak wynika z sondażu, 71% badanych deklaruje, że weźmie udział w wyborach samorządowych (53% jest pewnych, iż pójdzie do urn w najbliższą niedzielę, 18 proc. twierdzi, że najprawdopodobniej tak postąpi). 11% ankietowanych nie zdecydowało jeszcze o swoim uczestnictwie w wyborach. 13% deklaruje, że na pewno nie weźmie w nich udziału. 5% respondentów deklaruje, że raczej nie weźmie udziału w wyborach.

28% respondentów deklarujących chęć wzięcia w udziału w wyborach nie wiedziało, na kogo odda głos w wyborach na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 26% nie zdecydowało ostatecznie, na kogo będzie głosowało, chociaż skłaniają się ku niektórym kandydatom. 46% wyborców twierdzi, że już podjęło decyzję, kogo poprze w tych wyborach.

31% badanych nie podjęło jeszcze decyzji, na kogo odda głos w wyborach do swojej rady miasta lub gminy. 43% ma już swojego kandydata, natomiast 17% zamierza głosować na przedstawicieli partii, z którą sympatyzuje. 9% ankietowanych poprze któregoś z kandydatów lokalnych komitetów wyborczych.

60% respondentów przy wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta będzie się kierowało wyłącznie osobą kandydata. 32% badanych przy wyborze będzie się kierowało zarówno osobą kandydata, jak i tym, jaką partię polityczną on reprezentuje. Dla 5% ankietowanych najważniejsze będzie przede wszystkim, jaką partię polityczną kandydat reprezentuje. 3% nie ma zdania w tej sprawie.

57% ankietowanych przy wyborze kandydatów do rady gminy lub miasta będzie się kierowało wyłącznie osobami kandydatów; 34% będzie się kierowało zarówno osobami kandydatów jak i tym, jakie partie polityczne reprezentują. 7% badanych będzie się kierowało przede wszystkim tym, jakie patie polityczne kandydaci reprezentują. 2% nie miało zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-11 listopada br. roku na liczącej 999 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)