W Sejmie: wspomnienie o Ignacym Janie Paderewskim
W 87. rocznicę podpisania Traktatu
Wersalskiego, który przywrócił Polskę na mapę Europy, cieszę się,
że możemy wspominać "ojca niepodległości" Ignacego Jana
Paderewskiego - powiedział marszałek Sejmu Marek Jurek podczas
konferencji w Sejmie z okazji 65. rocznicy śmierci tego
kompozytora i męża stanu.
Człowiek, który był artystą mógł żyć z dala od życia publicznego i służyć poprzez tworzenie. Ale wiedział, że ma obowiązek wobec ojczyzny - podkreślił marszałek.
Paderewski - pianista światowej sławy - wspierał w czasie I wojny światowej dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. W 1919 roku, jako premier i minister spraw zagranicznych, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencji w Paryżu, podczas której podpisał Traktat Wersalski (28 czerwca 1919 r.)
Wspomnienie Paderewskiego płynie z potrzeby odbudowania dumy narodowej i przypomnienia sobie oraz światu dorobku polskiej kultury politycznej - podkreślił profesor Ryszard Domański, rektor Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych - współorganizatora konferencji.
Paderewski zmarł w 1941 roku w USA. Decyzją prezydenta Franklina D. Roosevelta, Paderewski został pochowany na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r., na prośbę prezydenta Lecha Wałęsy, szczątki wielkiego Polaka sprowadzono do kraju i złożono w katedrze św. Jana w Warszawie.
W zeszły czwartek Sejm przyjął uchwałę z okazji 65. rocznicy śmierci Paderewskiego, w której uczcił pamięć tego wielkiego patrioty, który - jak napisano - całe życie poświęcił Ojczyźnie.