W Sejmie o wotum nieufności dla Cimoszewicza
(inf. własna)
14.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W piątek Sejm rozpatruje wniosek Klubów Parlamentarnych Ligi Polskich Rodzin, Prawo i Sprawiedliwość i Samoobrony o odwołanie szefa MSZ Włodzimierza Cimoszewicza w związku z jego działaniami w negocjacjach z Unią Europejską.
Uzasadniając wniosek Gabriel Janowski z LPR zakwestionował całą taktykę negocjacyjną obecnej koalicji, a zwłaszcza ogromne ustępstwa - jak to określił - w sprzedaży ziemi cudzoziemcom po wejściu Polski do Unii.
Wniosek negatywnie zaopiniowała Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych.
Liga Polskich Rodzin chciała by Sejm przełożył debatę nad wnioskiem. Argumentowała, że debata w tej sprawie nie może się odbywać pod nieobecność Cimoszewicza, a minister przebywa ze służbową wizytą w USA.
Wniosek LPR w tej sprawie został przez Sejm odrzucony. Za jego przyjęciem głosowało 171 posłów, przeciwko 216, a czterech - wstrzymało się od głosu.
Jerzy Jaskiernia (SLD) powtórzył, że niedoinformowanie społeczeństwa w sprawie zmiany stanowiska Polski dotyczącego zakupu ziemi przez cudzoziemców było niedopatrzeniem, które już się nie powtórzy i wniósł o odrzucenie wniosku o odwołanie ministra Cimoszewicza.
Bronisław Komorowski (PO) powołał się na podpisane w sierpniu porozumienie wszystkich sił politycznych w sprawie ich roli w negocjacjach Polski z Unią Europejską, które powinno służyć budowaniu wzajemnego zaufania.
Andrzej Lepper (Samoobrona) zarzucił ministrowi zdradę stanu. Oświadczył, że posłowie Samoobrony będą głosować za odwołaniem Cimoszewicza.
Marek Jurek (PiS) potępił stanowisko negocjacyjne zaprezentowane przez ministra Cimoszewicza w Brukseli w sprawie zakupu ziemi w Polsce przez cudzoziemców. Przypomniał, że jego ugrupowanie nie podpisało sierpniowego porozumienia.
Aleksander Małachowski (UP) podkreślił, że obecne stanowisko Polski odblokowało nasze możliwości w sprawie wstąpienia do Unii Europejskiej. Oświadczył, że Unia Pracy będzie głosować przeciw wnioskowi o odwołanie ministra Cimoszewicza.
SKL domaga się partnerskiej współpracy z rządem w dziedzinie integracji i ostrzega, że brak informacji na ten temat odbije się na wyniku referendum w sprawie członkostwa Polski w UE. Małgorzata Rhode z SKL-u, zapowiedziała, że jej ugrupowanie będzie głosowało za przyjęciem wniosku o odwołanie Cimoszewicza.
Następnie premier rządu Leszek Miller raz jeszcze przedstawił stanowisko rządu w sprawie negocjacji z Unią Europejską.
Głosowanie samego wniosku w piątek po południu. (aka, mag, as)