PolskaW Sądzie Najwyższym 353 protesty wyborcze, rozpoznano 133

W Sądzie Najwyższym 353 protesty wyborcze, rozpoznano 133

Do Sądu Najwyższego nadal napływają protesty wyborcze; w czwartek pocztą dotarło ich 17. Łącznie do SN wpłynęły 353 protesty wyborcze, 319 z nich zostało wniesionych w terminie i będą przez sąd rozpoznawane. Sąd rozpoznał dotychczas 133 protesty.

Ostatnim dniem składania do SN protestów wyborczych był czwartek 8 lipca, jednak brane pod uwagę będą również te protesty, które dotrą do sądu nawet kilka dni po upływie tego terminu, gdyż w przypadku tych wysłanych pocztą będzie się liczyła data stempla pocztowego.

Według informacji na stronie internetowej Sądu Najwyższego, łącznie do SN wpłynęły 353 protesty. 34 nie będzie rozpatrywanych przez sąd, ponieważ wysłano je przed ustawowym terminem lub po nim.

Sąd Najwyższy rozpoznał dotychczas 133 protesty. 60 z nich pozostawił bez dalszego biegu, a w 70 przypadkach wyrażono opinię, że zarzuty protestu nie są zasadne, w tym 64 protesty w odniesieniu do części zarzutów pozostawiono bez dalszego biegu. W trzech przypadkach SN wyraził opinię, że zarzuty protestu są zasadne, jednak uznał, że naruszenie nie miało wpływu na wynik wyborów.

Najwięcej protestów (202) zostało wysłanych w ramach akcji Protest Wyborczy. Inicjatorzy tej akcji, niezadowoleni z organizacji wyborów prezydenckich mimo powodzi, nawoływali w internecie do składania protestów wyborczych. Uważają, że został naruszony przepis konstytucji mówiący o równości wyborów.

Sąd Najwyższy rozpoznaje protest w składzie trzech sędziów w postępowaniu nieprocesowym, stosując przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Opinia sądu powinna zawierać ustalenia co do zasadności zarzutów protestu, a w razie potwierdzenia ich zasadności - ocenę, czy przestępstwo przeciwko wyborom lub naruszenie przepisów ustawy o wyborze prezydenta miało wpływ na wynik wyborów.

Na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz po rozpoznaniu protestów Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych rozstrzyga o ważności wyborów prezydenckich.

Uchwała w tej sprawie jest podejmowana nie później niż w 30. dniu po podaniu wyników wyborów do wiadomości publicznej przez PKW. W przypadku podjęcia przez sąd decyzji unieważniającej wybory prezydenckie przeprowadza się nowe głosowanie w ciągu 2,5 miesiąca.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)