Trwa ładowanie...
d2t5cfw
16-11-2006 14:00

W przygranicznym Guben otwarto fabrykę preparatów z ludzkich zwłok

Kontrowersyjny niemiecki naukowiec
Guenter von Hagens otworzył w graniczącym z Polską
Guben (Brandenburgia) fabrykę preparatów ze zwierzęcych i ludzkich
zwłok. Otwarciu zakładu towarzyszył protest nielicznej grupy
mieszkańców Guben.

d2t5cfw
d2t5cfw

Hagens podkreślał podczas konferencji prasowej, że jego działania mają na celu przede wszystkim przysłużenie się nauce i studentom. Produkowanych przeze mnie preparatów nie można nazywać zwłokami. To tak, jakbyśmy nazywali padliną mięso na talerzu, a antyczny mebel - drzewem- tłumaczył von Hagens.

Naukowiec z Heidelbergu podziękował tym mieszkańcom Guben, którzy poparli jego starania o wybudowanie fabryki w tym mieście. W referendum poświęconym inwestycji, 78% mieszkańców opowiedziało się za przyjęciem Hagensa do miasta.

Od piątku plastynarium i parter fabryki będą dostępne dla wszystkich zwiedzających. W części fabryki dopuszczonej dla zwiedzających prezentowana jest wystawa pt. "Za kulisami Świata Ciał".

Przedstawia ona historię plastynacji, a wcześniej preparowania ludzkich i zwierzęcych zwłok, jeszcze w XVII i XVIII w. Zwiedzający mają też okazję zobaczyć pracujących przy plastynacji naukowców; przedstawiony został cały cykl preparowania zwłok. Można zobaczyć też preparaty głównie z ludzkich zwłok.

d2t5cfw

Większość pracowników zakładu pochodzi z Chin. W fabryce w Guben pojawili się także pracownicy z Polski, którzy zgłosili się do Hagensa dwa lata temu, gdy ten chciał rozpocząć swoją działalność w Polsce, w Sieniawie Żarskiej (Lubuskie). Wtedy na przeszkodzie stanęło mu polskie prawo, przeciwko inwestycji Hagensa protestowali też przedstawiciele samorządu.

Naukowiec zatrudnia siedem osób z woj. lubuskiego. Jak powiedział jeden z pracowników, Waldemar Wróbel, w czwartek Hagens podpisał umowy o pracę z dwoma kolejnymi Polakami. Później w plastynarium w Guben pracować ma 30 Polaków.

Guenter von Hagens zainwestował dotychczas w Guben 1,5 mln euro. Koszt całej inwestycji to 3,5 mln euro. W przygranicznym Guben co czwarty Niemiec jest bez pracy.

Plastynacja to skomplikowany proces fizyko-chemiczny prowadzący do takich zmian tkanek, że uzyskują one twardość i konsystencję plastiku, zachowując kształt i kolor. Powstałe w ten sposób "eksponaty" z ludzkich i zwierzęcych zwłok są używane jako modele anatomiczne w medycynie i w sztuce.

d2t5cfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t5cfw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj