PolskaW poniedziałek podsumowanie prac "białego szczytu"

W poniedziałek podsumowanie prac "białego szczytu"

Na poniedziałek zaplanowano posiedzenie plenarne, podsumowujące dotychczasowe prace "białego szczytu" - poinformował podczas obrad komitetu sterującego jego przewodniczący prof. Marek Safjan.
W skład komitetu wchodzą m.in. przedstawiciele rządu,
parlamentarzyści, związkowcy, pracodawcy oraz eksperci.

Przedstawiciele instytucji i organizacji uczestniczących w "białym szczycie" otrzymali projekt, w którym znalazła się relacja oraz wnioski z dotychczasowych prac. Do poniedziałku mają przesłać do ministerstwa zdrowia swoje stanowiska w sprawie dokumentu. Część z uczestników "białego szczytu" już zapowiada sprzeciw.

Dokument będzie zaprezentowany podczas poniedziałkowych obrad plenarnych z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, ministra zdrowia Ewy Kopacz oraz przedstawicieli prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak mówił prof. Safjan, w podsumowaniu "białego szczytu" znalazły się m.in. najważniejsze wartości związane z reformą ochrony zdrowia, strategiczne postulaty i obszary reformy ochrony zdrowia. W dokumencie przedstawiono stanowiska w sprawach: statutu Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ), finansowania służby zdrowia, ubezpieczeń zdrowotnych, koszyka świadczeń gwarantowanych oraz praw pacjentów.

Jeżeli udałoby się przyjąć ten dokument, to byłoby narzędzie, które w sposób konieczny musi stać się punktem odniesienia dla wszelkich debat parlamentu i dalszych prac. Pierwszy raz pojawi się dokument, który mógłby określać ramy prac i budować autentyczny pomost pomiędzy postulatami, które płyną od partnerów społecznych do rządu - podkreślał prof. Safjan.

Dodał, że po zakończeniu "białego szczytu" powinna powstać rada społeczna złożona z kilkunastu osób - przedstawicieli najważniejszych instytucji i środowisk zaangażowanych w debatę o reformie służby zdrowia. Byłaby ona - według Safjana - formą stałego monitoringu działań rządu i sytuacji w ochronie zdrowia.

Z kolei wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapewnił, że wiele uwag dotyczących reformy służby zdrowia przedstawianych podczas "białego szczytu" zostało już przekazanych marszałkowi Sejmu. To, co się tutaj odbywało, nie było fikcją- oświadczył.

Szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman zwróciła się do przedstawicieli rządu, aby podczas posiedzenia plenarnego zaprezentowali informację na temat reformy systemu ochrony zdrowia.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni powiedział, że decyzja o zakończeniu prac "białego szczytu" lub o ich kontynuacji zostanie podjęta w poniedziałek.

"Biały szczyt" - czyli debata społeczna dotycząca reformy służby zdrowia - rozpoczął swoje prace 21 stycznia w Warszawie. Powołał go premier Donald Tusk i minister zdrowia Ewa Kopacz. Uczestniczą w nim przedstawiciele prezydenta, członkowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia, a także przedstawiciele samorządów, pracodawców, związków zawodowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)