PolskaW poniedziałek początek "zimowych" starych matur

W poniedziałek początek "zimowych" starych matur

W poniedziałek rozpoczynają się egzaminy
maturalne w sesji zimowej zorganizowane według starych zasad;
pierwszego dnia odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego.
Chęć przystąpienia do egzaminu dojrzałości w styczniu
zadeklarowało blisko 26 tys. osób w całym kraju.

Jak poinformowano w podlaskim kuratorium oświaty, "zimowi maturzyści" to absolwenci liceów ogólnokształcących i techników zawodowych dla dorosłych. Razem z nimi do egzaminów przystąpią osoby, które nie zdały matury w latach poprzednich, a także takie, które wiele lat temu ukończyły szkołę średnią, lecz w ogóle do matury nie przystępowały. Podobnie wygląda sprawa w innych województwach, np. w woj. świętokrzyskim 2/3 abiturientów uczęszczało do szkół o profilu zawodowym, pozostali uczyli się w "ogólniakach".

Wiek maturzystów jest bardzo zróżnicowany; najmłodsi to osoby liczące 20-21 lat, sporo jest też czterdziestolatków. Najstarszy "zimowy maturzysta" w woj. opolskim ukończył szkołę średnią w 1971 r.

W niektórych kuratoriach w styczniowym terminie egzamin dojrzałości według starych zasad zdawać będą także nieliczni absolwenci szkół dla młodzieży. W Lublinie takich maturzystów będzie 86. To są wyjątkowe wypadki, absolwenci, którzy z powodów losowych nie zdawali matury w latach ubiegłych, albo nie zdali i próbują ponownie - powiedziała rzeczniczka kuratorium oświaty w Lublinie Jolanta Kasprzak.

W Małopolsce w dwóch komisjach przy kuratorium - w Krakowie i Nowym Sączu - matury będzie zdawać 22 absolwentów ze szkół dla młodzieży. W woj. śląskim ponad setka maturzystów to absolwenci szkół młodzieżowych z poprzednich lat. W Poznaniu do egzaminu dojrzałości z języka polskiego przystąpi w styczniu 236 maturzystów ze szkół dla młodzieży; egzamin z tzw. drugiego przedmiotu będzie tam zdawać 382 uczniów.

We wtorek maturzyści mają zdawać pisemny egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu. Od kilku lat o palmę pierwszeństwa jako najpopularniejszego przedmiotu rywalizuje matematyka i geografia. Ta druga była najczęściej wybierana np. w woj. łódzkim; tam zdecydowało się ja zdawać 361 osób, w dalszej kolejności wybrano: matematykę - 204 osoby, historię -157 i biologię - 142.

W woj. lubuskim, po najpopularniejszej geografii (585 osób), na drugim miejscu znalazła się historia (137 osób), po niej matematyka (47). Podobnie zdecydowali maturzyści w woj. pomorskim: geografia - 453 osoby, historia - 278, matematyka - 251.

Matematyka znalazła się na pierwszym miejscu wśród maturzystów z woj. podkarpackiego (305 osób), opolskiego (106 osób), a także wśród abiturientów ze szkół dla młodzieży w woj. wielkopolskim (88 osób).

Zdecydowanie mniejszym powodzeniem cieszą się egzaminy z języków obcych, np. w woj. podlaskim tylko 22 osoby wybrały rosyjski, a cztery angielski zaś w woj. opolskim 35 osób wybrało angielski, 34 - niemiecki, 23 - rosyjski i jedna - włoski.

Egzaminy dla dorosłych zaczynają się o godz. 15.30. W niektórych województwach młodzież zdaje wcześniej o godz. 9.

Najwięcej "zimowych maturzystów" - podobnie jak w latach ubiegłych - będzie w tym roku w woj. mazowieckim - 2884 osób. Licznie w porównaniu z innymi województwami do matur przystąpią też abiturienci w województwach: dolnośląskim - 1500 osób, pomorskim - 1300, kujawsko-pomorskim - 1200, w śląskim ponad tysiąc (w samych szkołach dla dorosłych egzamin z polskiego ma pisać 1100 osób) i tyle samo w warmińsko-mazurskim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)