W Polsce znaleziono szczątki wielkiego dinozaura
W Polsce wykopano kości wielkiego drapieżnego dinozaura oraz gada ssakokształtnego. Zwierzęta te żyły około 200 mln lat temu - podaje "National Geographic".
29.07.2008 | aktual.: 29.07.2008 14:04
Zespół badaczy odnalazł świetnie zachowane fragmenty szkieletów w cegielni w Lisowicach w woj. dolnośląskim. Skamieniałe szczątki zwierząt po wnikliwej analizie okazały się wyjątkowe. Należą do teropoda, jednego z najstarszych na świecie dinozaurów, oraz dicynodonta, najmłodszego z dotąd poznanych wielkich gadów ssakokształtnych.
Odkrycie to jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naukowców zajmujących się badaniem procesów ewolucji kręgowców u progu epoki panowania dinozaurów na świecie.
Do tej pory najstarsze tak duże drapieżne dinozaury w Europie odkrywano w osadach środkowej jury (okresu, który nastąpił po triasie). Tymczasem nowe znalezisko w Lisowicach świadczy o tym, że zaawansowane ewolucyjnie drapieżne dinozaury żyły na terenie dzisiejszej Europy już pod koniec triasu.
Z kolei szkielet dicynodonta może wywołać rewolucje w postrzeganiu procesów ewolucji i wielkich wymierań fauny w mezozoiku. Dotychczas naukowcy przypuszczali, ze pod koniec triasu, np. wskutek uderzenia planetoidy, wyginęły gady ssakokształtne, po czym rozpowszechniły sie dinozaury. Odkrycie dicynodonta, który żył w późnym triasie wraz z wielkimi drapieżnymi dinozaurami, niewątpliwie podważa tę teorie.