Trwa ładowanie...
d3gp5wh
wolontariat
01-12-2006 14:50

W Polsce zmniejsza się liczba wolontariuszy

W Polsce w ostatnim roku zmniejszyła się
liczba osób zaangażowanych w wolontariat, natomiast aktywni
wolontariusze na swoją działalność poświęcili mniej czasu - wynika
z najnowszych badań. Od 4 do 8 grudnia w Warszawie będzie trwał
Festiwal Wolontariatu, promujący zaangażowanie społeczne.

Share
d3gp5wh

Według badań, przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor, bezpłatną pracę na rzecz innych w roku 2006 zadeklarowało 21,9% ankietowanych. W ubiegłym roku było to 23,2%. W porównaniu z badaniami z 2005 roku o połowę spadła także liczba najaktywniejszych wolontariuszy. Obecnie tylko co dziesiąty, deklarujący zaangażowanie na rzecz innych, przepracował społecznie w ostatnim roku więcej niż 19 dni roboczych.

Zajmuję się takimi badaniami od paru lat i po raz pierwszy wyniki nie są dobre - powiedziała Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. Dodała, że niepokojące jest zahamowanie kilkuletniej wyraźnej tendencji zwiększania się liczby wolontariuszy.

Według Gumkowskiej, trudno na razie określić przyczyny mniejszego zaangażowania społecznego Polaków, gdyż wyniki badań są jeszcze opracowywane. W ubiegłym roku jako główne powody braku zainteresowania wolontariatem ankietowani wymieniali konieczność zadbania przede wszystkim o własną rodzinę i brak czasu.

Badania ponadto wykazały, iż w wolontariat najczęściej angażują się osoby młode, do 30 roku życia, z wyższym wykształceniem, oraz mieszkańcy zachodu i południa Polski. Wolontariusze najczęściej wspierają organizacje pomagające najuboższym, a także religijne i sportowe. Jako powód swojej działalności wymieniają najczęściej pobudki moralne i religijne.

d3gp5wh

Jak zapowiedział na konferencji prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, Dariusz Pietrowski, promocji zaangażowania społecznego ma służyć Festiwal Wolontariatu, który odbędzie się w Warszawie od 4 do 8 grudnia. W jego ramach przewidziane są seminaria, spotkania z wolontariuszami oraz targi pracy społecznej, na których będzie można nawiązać współpracę z wybraną organizacją pozarządową.

Sondaż na temat wolontariatu został przeprowadzony przez SMG/KRC w dniach 17-21 listopada 2006 na reprezentatywnej próbie 1007 dorosłych Polaków.

d3gp5wh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gp5wh
Więcej tematów