W Polsce zarejestrowano ponad 10,4 tys. osób zakażonych HIV
W Polsce zarejestrowano dotychczas ponad 10,4 tys. osób zakażonych wirusem HIV, jednak liczba zakażonych może sięgać 30 tys. - poinformowała dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS dr Anna Marzec-Bogusławska. Rocznie wykrywa się w kraju ok. 660 nowych przypadków zakażenia HIV.
01.12.2006 15:55
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.
Nadal wiele osób uważa, że ten problem ich nie dotyczy. Jednak każda osoba, która miała w swoim życiu ryzykowne zachowanie seksualne lub kontakt z narkotykami powinna zrobić test na HIV - podkreśliła Marzec-Bogusławska podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Fundację Res Humanae. Dodała, że bezpłatne i anonimowe badania na HIV można wykonać w 18 ośrodkach na terenie całej Polski.
Jej zdaniem konieczne jest zwiększenie środków na profilaktykę oraz zwiększenie efektywności ich wydawania. Europejskie Centrum Chorób Zakaźnych w Sztokholmie podało, że w Europie najwięcej środków na profilaktykę HIV/AIDS wydaje Estonia - 5 euro na osobę, zaś w Polsce jest to 0,05 euro - poinformowała. Zaznaczyła jednak, że w Polsce leczenie osób zakażonych jest dla pacjentów bezpłatne, a objęto nim już blisko 3 tys. osób.
Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Marek Grabowski wyjaśnił, że w 2006 r. na leczenie osób zakażonych HIV i chorych na AIDS wydano ponad 95 mln zł, a każdy pacjent ma zapewnioną specjalistyczną opiekę.
Także ks. Arkadiusz Nowak, od lat zaangażowany w walkę z HIV/AIDS, przekonywał, że osoby zakażone HIV i chore na AIDS są w Polsce jako pacjenci traktowani bardzo dobrze i mają dostęp do bezpłatnego leczenia.
Dodał także, że "czasy negatywnych reakcji społecznych w stosunku do osób zakażonych HIV lub chorych na AIDS mamy już za sobą". Zaznaczył, że niezbędna jest stała edukacja społeczeństwa, aby wiedzieli jak uniknąć zakażenia HIV.
Marzec-Bogusławska przypomniała, że celem tegorocznej kampanii przygotowanej przez Centrum, pod hasłem "Rodzina razem przeciw AIDS", jest edukacja rodziców oraz zwrócenie uwagi na ich rolę w przekazywaniu wiedzy o AIDS swoim dzieciom.
Od roku 1988 dzień 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest jako Światowy Dzień Walki z AIDS. Według szacunków Programu Narodów Zjednoczonych ds. AIDS (UNAIDS), pod koniec 2005 roku na świecie żyło 40 mln osób zakażonych HIV lub chorych na AIDS; każdego dnia na świecie zakaża się ok. 14 tys. osób, z czego ok. 10 proc. stanowią dzieci. Każdego dnia umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS ok. 8 tys. osób.