Trwa ładowanie...

W Polsce rośnie pokolenie eurosierot

W Polsce może być nawet 130 tysięcy dzieci, które po wielkiej emigracji w latach 2004 i 2005 straciły przynajmniej jednego z rodziców - alarmuje "Dziennik".

W Polsce rośnie pokolenie eurosierotŹródło: Jupiterimages
d3wnnaw
d3wnnaw

Dopiero teraz zaczynamy zdawać sobie sprawę, że emigracja to nie sielanka, to także przyczyna całej masy tragedii - mówią eksperci. Niemal każdy dom dziecka zetknął się ze zjawiskiem zostawiania dzieci "na przechowanie".

Z badań Bartłomieja Walczaka z Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie wynika, że połowa eurosierot ma w domu tylko jednego rodzica. Jedna czwarta mieszka z dziadkami, ponad 10% jest wychowywanych przez pełnoletnie rodzeństwo, a 3% - przez dalszych krewnych. Pozostali zostają w domach sami, bądź trafiają do domów dziecka i rodzin zastępczych - pisze "Dziennik".

Polska do tej pory nie przeprowadziła pełnych badań dotyczących tego zjawiska, nie zaproponowała też żadnej akcji uświadamiającej. O jak najszybsze zajęcie się problemem eurosierot apelują tymczasem socjologowie rodziny. Również policjanci zwracają uwagę na to, że coraz częściej nieletni, którzy zostali z jakichś powodów zatrzymani, to w znacznej większości eurosieroty. (IAR)

d3wnnaw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wnnaw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj