Trwa ładowanie...
d3u5yab
kościół
22-10-2004 17:20

"W Polsce obowiązuje przyjmowanie komunii świętej do ust"

W Kościele katolickim w Polsce obowiązuje przyjmowanie komunii świętej do ust - powiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch w przerwie obrad 329. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

d3u5yab
d3u5yab

Rzecznik Episkopatu powiedział, że "nie jest prawdą" - jak podała piątkowa "Rzeczpospolita" - że od 28 listopada będzie można przyjmować komunię do ręki. Poinformował jednocześnie, że o tej kwestii będzie mowa m.in. w liście pasterskim Episkopatu Polski, który zostanie wydany z okazji ogłoszonego w tym roku przez Jana Pawła II Roku Eucharystii.

Dodał, że Synod Plenarny Polski potwierdza i wyraża szacunek dla zwyczaju przyjmowania komunii św. do ust, zarówno w postawie klęczącej jak i stojącej, nie wykluczając jednak innych form przyjmowania komunii św., z zachowaniem najwyższej czci dla Eucharystii.

Na pytanie, co to oznacza w praktyce, wyjaśnił, że jeżeli ktoś z Niemiec bądź z Austrii podejdzie do kapłana w Polsce i poprosi o komunię św. w dłoń, tak jak w swoim kraju, to ją otrzyma. I to jest właśnie ta inna forma - dodał ks. Kloch.

Uczestniczący w konferencji prasowej biskup płocki Stanisław Wielgus, mówiąc o stosunkach Kościół-państwo, ocenił je jako "wystarczająco dobre". Poinformował, że najbliższe spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu odbędzie się 11 listopada w Kancelarii Premiera.

Zapytany, jakie są najważniejsze sprawy, które powinny być przedmiotem obrad Komisji, bp Wielgus wymienił m.in. problem nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, która m.in. zlikwidowała fundusz alimentacyjny, kwestię zaliczania oceny z religii do średniej na świadectwie szkolnym oraz problem "pewnych zahamowań" w procesie przyznawania odszkodowań za utracone majątki kościelne.

d3u5yab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u5yab
Więcej tematów