W Płocku będą kwestować po raz 11.
Na Zabytkowym Cmentarzu i Starym Cmentarzu w Płocku rozpoczęła się dwudniowa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. To już jedenasta zbiórka pieniędzy na ten cel, w której biorą udział politycy, twórcy kultury, lekarze, duchowni i harcerze.
Wśród kwestujących był Paweł Deresz, mąż płockiej posłanki Jolanty Szymanek-Deresz (SLD), która 10 kwietnia zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, a wcześniej przez wiele lat uczestniczyła w zbiórce funduszy na renowację płockich nekropolii.
- Żona jest związana z Płockiem od co najmniej sześciu lat, ja jestem związany z żoną znacznie, znacznie dłużej. Oboje związani jesteśmy z kwestowaniem. Ilekroć kwestowała żona, ja zawsze żonie towarzyszyłem - powiedział Paweł Deresz.
Deresz podkreślił, że Dzień Wszystkich Świętych spędzi na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie pochowana jest jego żona, a także rodzice. - Będę tam od rana do wieczora. Będę również składał kwiaty i zapalał znicze na grobach kolegów i koleżanek żony, którzy razem z nią zginęli tragicznie pod Smoleńskiem - dodał Deresz.
Podczas dotychczasowych płockich kwest zebrano w sumie około 450 tys. zł, za które odrestaurowano 27 nagrobnych płyt i pomników, w tym na Zabytkowym Cmentarzu, jednej z najstarszych polskich nekropolii, założonej w 1780 r., czyli 10 lat przed powstaniem warszawskich Powązek i 20 lat przed powstaniem Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Z około 230 zabytkowych nagrobków przetrwało tam do chwili obecnej 50.
- Chcemy, a jest to idea, która przyświeca kwestom od początku tej akcji, by restauracja zabytkowych i historycznych nagrobków na płockich cmentarzach przysłużyła się także przywracaniu pamięci o ludziach związanych z miastem, którzy odeszli, pamięci o ich życiu i dorobku - powiedział współorganizator kwest, dziennikarz, Hubert Woźniak.
Głównym celem tegorocznej kwesty jest restauracja pomnika nagrobnego rodziny Gruberskich, znajdującego się na Starym Cmentarzu, założonym około 1870 r. Pochowani są tam zmarły w 1900 r. Wiktor Gruberski - organista i dyrektor chóru płockiej katedry, a także jego żona Wiktoria oraz dwoje ich dzieci: Zygmunt i Sabina. Jest tam również symboliczny grób Kazimierza Gruberskiego, syna Wiktora i Wiktorii, który aresztowany przez NKWD trafił do niewoli i został stracony w 1941 r.
Z pieniędzy uzyskanych podczas dziesięciu poprzednich kwest na płockim Zabytkowym Cmentarzu odrestaurowano m.in. nagrobek zmarłego w 1841 r. płk. Jana Gugenmusa - żołnierza Legionów Dąbrowskiego i armii księcia Józefa Poniatowskiego, odznaczonego Legią Honorową i złotym krzyżem Virtuti Militari, syna nadwornego zegarmistrza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Z kolei na Starym Cmentarzu, dzięki zebranym funduszom, odnowiono m.in. nagrobki błogosławionego abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który zmarł w 1941 r. w hitlerowskim obozie w Działdowie, a także nagrobek Antoniego Broniewskiego - urzędnika bankowego i działacza Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, ojca urodzonego w Płocku poety Władysława Broniewskiego.