PolskaW płockim zoo będą pantery śnieżne i tygrysy syberyjskie

W płockim zoo będą pantery śnieżne i tygrysy syberyjskie

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku jeszcze w tym roku pojawią się dwie pary hodowlane rzadkich kotów: panter śnieżnych i tygrysów syberyjskich. Tamtejsze zoo planuje też nową wolierę dla ibisów purpurowych i nową ekspozycję bezkręgowców.

W płockim zoo będą pantery śnieżne i tygrysy syberyjskie
Źródło zdjęć: © AFP | Scott Olson/Getty Images

Jak poinformował dyrektor płockiego ogrodu zoologicznego Krzysztof Kelman, para panter śnieżnych i para tygrysów syberyjskich zamieszkają na dwóch oddzielnych wybiegach, których budowa, z wykorzystaniem środków unijnych, wkrótce się rozpocznie.

Oba gatunki drapieżnych kotów należą do zagrożonych wyginięciem. Pantery śnieżne (Panthera uncia) zamieszkują na wolności Azję Środkową, Himalaje i Wyżynę Tybetańską. W warunkach naturalnych żyje od 5 do 7 tys. tych zwierząt. To koty z charakterystyczną cętkowaną w kształcie rozet sierścią mierzące wraz z długim ogonem do 2 metrów i ważące ok. 70 kg. Z kolei tygrysy syberyjskie (Panthera tigris altaica) to największe ze wszystkich tygrysów. Żyją w Rosji we wschodniej Syberii, w tym regionie granicznym z Chinami. Liczebność gatunku na wolności szacuje się na ok. 300 sztuk. Tygrys ten osiąga długość ciała razem z ogonem do 3 metrów i wagę nawet do 300 kg w przypadku samców. Sierść posiada charakterystyczne pręgi.

- Powstanie nowy kompleks pięknych, przestronnych wybiegów. Obiekt będzie przeznaczony dla par hodowlanych młodych panter śnieżnych i młodych tygrysów syberyjskich. Zgodnie z programem ochrony tych gatunków zwierzęta mają się rozmnażać, a młode mają wyjeżdżać do innych ogrodów zoologicznych - powiedział Kelman. Dodał, iż obecnie trwają ustalenia z koordynatorami ochrony panter śnieżnych i tygrysów syberyjskich, dotyczące rekomendacji placówek, z których zwierzęta przyjadą do płockiego zoo. - Prawdopodobnie będą to ogrody zagraniczne - przyznał Kelman. Wyjaśnił, że budowa wybiegów, której koszt szacowany jest wstępnie na ponad 1 mln zł, potrwa kilka miesięcy, najpóźniej do końca tego roku.

Kelman zapowiedział, że wcześniej, bo już w kwietniu, gotowa ma być nowa woliera dla ibisów szkarłatnych, egzotycznych ptaków o niezwykle intensywnym purpurowym upierzeniu. Sześć ich młodych trafiło do płockiego zoo w 2014 r. z ogrodu w Rheine (Niemcy). - Woliera będzie nietypowa, bo będzie można do niej wejść. Już wewnątrz zwiedzający będą mogli przejść mostkiem nad zbiornikiem wodnym podziwiając niezwykłe ibisy - powiedział Kelman.

Ibisy szkarłatne (Eudocimus ruber) żyją w północnej części Ameryki Płd., od Kolumbii po deltę Amazonki, w dużych koloniach na przybrzeżnych mokradłach i w zaroślach mangrowych. Charakteryzuje je długi, wygięty dziób, ułatwiający wyszukiwanie w mule i płytkiej wodzie pokarmu, jak mięczaki, owady, małe płazy i ryby. Ptaki też są zagrożone wyginięciem.

Także w kwietniu w płockim ogrodzie zoologicznym otwarta zostanie nowa ekspozycja bezkręgowców. Dla zwiedzających będzie dostępna w pawilonie dydaktycznym, gdzie prezentowane są m.in. płazy i gady. - Bezkręgowce będą prezentowane w dosyć niekonwencjonalny sposób, w otwartym terrarium, do którego będzie można włożyć rękę, żeby przekonać się, iż nie są tak groźne, jak czasem postrzegają je ludzie - dodał Kelman.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku został założony w 1951 r. Ma powierzchnię ok. 15 ha. Według danych ze stycznia tego roku, mieszka tam 3 964 sztuk zwierząt z 312 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w kraju pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. W ciągu roku ogród odwiedza ponad 240 tys. osób.

W grudniu 2014 r. rozpoczęto tam budowę ekspozycji "Wody Świata", będącej największą tego typu w Polsce. Za ponad 5,8 mln zł powstanie w sumie kilkadziesiąt akwariów o pojemności od 500 litrów do 40 tys. litrów, w których będzie można oglądać faunę i florę wszystkich najważniejszych akwenów na Ziemi. Atrakcją będzie największe akwarium z rekinami. Ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym najpóźniej jesienią 2016 r. - na jubileusz 65-lecia ogrodu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)