W piramidzie Cheopsa odkryto dwa nieznane pomieszczenia
• Naukowcy badający piramidę Cheopsa są przekonani, że odkryli dwa nieznane wcześniej pomieszczenia
• Odkrycia dokonano za pomocą prześwietlania piramidy strumieniem mionów
Ja informuje brytyjski ''The Telegraph'', piramida Cheopsa skrywa jeszcze przed badaczami tajemnice. Naukowcy z kairskiego uniwersytetu oraz francuskiej organizacji ''Heritage Innovation'' dokonali odkrycia w ramach projektu ''Scan Pyramids'', który polega na badaniu egipskiego grobowca za pomocą metod ''nieinwazyjnych'': mionografii, termografii i symulacji 3D.
To właśnie badanie za pomocą promieniowania mionowego pokazało, że w piramidzie znajdują się dwie ukryte puste przestrzenie, które mogą być nieznanymi dotąd pomieszczeniami. Tak o badaniu mionami mówił na początku tego roku stacji ''Discovery News'' Mehdi Tayoubi, jeden z uczestników projektu: ''Tak jak promienie X przechodzą przez nasze ciała i pozwalają nam na to, byśmy mogli wyobrazić sobie nasz szkielet, tak te cząstki elementarne, ważące 200 razy więcej od elektronów, łatwo przechodzą przez dowolną strukturę: nawet duże i grube kamienie, jak np. góry''.
W komunikacie prasowym naukowcy poinformowali, że dokładne kształt, wielkość i położenie znalezisk są obecnie obiektem ich intensywnych analiz. Dane mają być zbierane do końca października 2016 r., natomiast ich wyniki mają być znane w pierwszym kwartale 2017 r.
Piramida Cheopsa – zwana też piramida Chufu – powstała ok. 2560 p.n.e., czyli w okresie tzw. Starego Państwa. Budowano ją przez okres ok. 20 lat dla faraona Cheopsa. W starożytności uznano ją za jeden z siedmiu cudów świata. Jako jedyny z nich przetrwała do czasów współczesnych.