Trwa ładowanie...
d49z8ov

W piątek spotkanie negocjatorów państw kandydujących do UE

W piątek rozpocznie się oficjalne spotkanie negocjatorów państw kandydujących do Unii Europejskiej w Portorozu w Słowenii. Jak poinformowała rzeczniczka głównego negocjatora Polski Ewa Haczyk, w rozmowach wezmą udział negocjatorzy Cypru, Czech, Estonii, Węgier, Polski i Słowenii.

d49z8ov
d49z8ov

Uczestnicy spotkania omówią postępy w zakresie rolnictwa, polityki regionalnej i koordynacji instrumentów strukturalnych oraz budżetu i finansów. Mają też dyskutować nad perspektywami procesu negocjacji w tym półroczu, podczas przewodnictwa Belgii w UE, a także nad tzw. III filarem, czyli rozdziałem: wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne.

Jan Kułakowski, główny negocjator Polski w UE, zapowiedział, że podczas spotkania wystąpi z apelem o wzajemne zaufanie państw członkowskich UE i kandydatów. Wyjaśnił też, że państwa członkowskie UE nie określiły obiektywnych kryteriów oceny, czy dane państwo wystarczająco realizuje wymagania dotyczące ochrony granic zewnętrznych Unii, a cała szóstka deklaruje, że jest w stanie sprostać wymogom Unii.

W tej chwili jest to kwestia zaufania, żeby państwa członkowskie zaufały państwom kandydującym, że istotnie wypełniają one warunki pozwalające na zakończenie negocjacji w III filarze - powiedział główny negocjator.

Kułakowski ma przedstawić też polskie plany zamknięcia negocjacji w obszarach: środowisko, prawo spółek, wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne w rybołówstwie i polityce transportowej.(kil)

d49z8ov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49z8ov
Więcej tematów