"W piątek padnie radykalna propozycja ws. Kadafiego"
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ma zaproponować państwom UE ataki lotnicze na wybrane cele w Libii, opanowane przez siły Muammara Kadafiego - poinformowała agencja AFP. Pałac Elizejski nie potwierdził tych informacji.
Jak podała AFP, a za nią inne francuskie media, Sarkozy zamierza zgłosić taką propozycję na piątkowym nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej w sprawie kryzysu libijskiego.
Są trzy cele
AFP, powołując się na anonimowe źródła w otoczeniu prezydenta Francji, podała, że szef państwa rozważa ataki lotnicze na trzy cele w Libii. Dwa z nich to lotniska wojskowe - pierwsze z nich w Syrcie, 500 km na wschód od Trypolisu, drugie - w mieście Sabha na południu kraju.
Trzecim celem przeznaczonym do zbombardowania miałoby być, według AFP, centrum dowodzenia Kadafiego w Bab al-Azizia w Trypolisie. To samo źródło twierdzi, że Sarkozy chciałby też przeprowadzić operację zniszczenia systemów nadawczych dowództwa wojskowego wiernego Kadafiemu.
Oficjalnie wciąż niepotwierdzone
Agencja Reutera, potwierdzając doniesienia AFP, dodała, że Sarkozy wspomniał o takiej możliwości na czwartkowym spotkaniu kierownictwa swojej partii - Unii na Rzecz Ruchu Ludowego. Jednocześnie, według Reutersa, prezydent zaznaczył, że wspomniane ataki, "wymierzone w konkretne cele", musiałyby być "maksymalnie ograniczone".
Pałac Elizejski nie potwierdził dotąd tych informacji.
"Libią prawomocnie rządzą powstańcy"
Francja uznała w czwartek powstańczą Narodową Radę Libijską z siedzibą w Bengazi za jedynego prawomocnego przedstawiciela narodu libijskiego. Prezydent Nicolas Sarkozy przyjął rano w Pałacu Elizejskim dwóch przedstawicieli Rady: Mahmuda Dżebrila i Alego Essawiego, odpowiedzialnych w tym gremium za sprawy kryzysowe i zagraniczne. Francja zapowiedziała, że wyśle niebawem do Bengazi swojego ambasadora.
Władze libijskie nazwały uznanie Rady "szkodliwą ingerencją Francji w wewnętrzne sprawy Libii" i oświadczyły, że rozważą zaostrzenie relacji z Paryżem.
Piątkowy szczyt nadzwyczajny "27" w Brukseli ma wypracować nowe podejście UE do ogarniętych rewoltami krajów Afryki Płn., z myślą głównie o pomocy humanitarnej dla Libii, a także wsparciu reform demokratycznych.
Nie należy się jednak, według specjalistów, spodziewać w czasie szczytu UE decyzji w sprawie utworzenia strefy zakazu lotów nad Libią, by powstrzymać ataki na cywili, czego domagały się ostatnio wspólnie Francja i Wielka Brytania. Taką decyzję może podjąć Rada Bezpieczeństwa ONZ; są temu jednak wciąż przeciwni niektórzy członkowie tego organu, jak Chiny i Rosja.
Z Paryża Szymon Łucyk