W opolskim zoo przyszła na świat żyrafa
W opolskim ogrodzie zoologicznym urodziła się
żyrafa. Blisko dwumetrowy malec ma pochodzenie czesko -
holenderskie, jest zdrowy i otoczony troskliwą opieką mamy - Juny
- powiedział wicedyrektor ds. hodowlanych opolskiego
zoo, Krzysztof Kazanowski.
Zdaniem wicedyrektora, na stan zdrowia żyrafiątka wskazują trzy czynniki. Czy w pierwszej dobie po urodzeniu napije się mleka matki, ile i jak śpi, no i czy załatwi swoją pierwszą w życiu potrzebę fizjologiczną- tłumaczył Kazanowski.
W przypadku opolskiego żyrafiątka wszystko jest w jak najlepszym porządku. Wszystkie trzy punkty zostały spełnione, w jednym musieliśmy trochę pomoc masażem brzuszka, ale wszystko jest dobrze - zaznaczył wicedyrektor.
Dodał, że sprawa snu i czuwania u małej żyrafy jest bardzo ważna. Jeśli malec śpi niewiele, budzi się i jest czujny, to znaczy, że ma silny organizm. Jeśli dużo śpi, to zazwyczaj jest osłabiony, i mogą być problemy z utrzymaniem go przy życiu- wyjaśnił.
Opolskie żyrafiątko przyszło na świat we wtorek w nocy. W przypadku żyraf, które rodzą na stojąco lepsze byłoby określenie "spadło na świat" i to z wysokości ok. 2 metrów. Dlatego już od dłuższego czasu w boksie Juny była przygotowana wyższa niż zwykle miękka wyściółka - relacjonował wicedyrektor.
Nowy lokator opolskiego zoo jest dzieckiem Juny i Afika. Matka pochodzi z Czech, ojciec przyjechał do Opola z Holandii. Afik jest samcem z bardzo dobrymi genami, jest pierwszym urodzonym w zoo pokoleniem pochodzącym od dziko żyjącej żyrafy - podkreślił Kazanowski.
Zapowiedział, że malec, którego imię - najprawdopodobniej w konkursie - wybiorą mieszkańcy Opola, zostanie w opolskim zoo ok. półtora roku. Nie krócej niż półtora i nie dłużej niż dwa lata. Po upływie tego czasu ojciec mógłby zacząć traktować go jako rywala, i zrobić mu krzywdę - mówił wicedyrektor.
O tym, gdzie ostatecznie trafi opolski przychówek zdecyduje europejski koordynator zajmujący się żyrafami w niewoli. Koordynator wskaże miejsce, w którym żyrafi nastolatek będzie miał najlepsze warunki, i będzie najbardziej przydatny pod względem hodowlanym - podsumował Kazanowski.