Gazeta OlsztyńskaZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
28-11-2005 (00:25)

W obronie przyrody mazurskiej

Z inicjatywy stowarzyszenia "Sadyba" do
premiera RP Kazimierza Marcinkiewicza trafił w poniedziałek list otwarty
przeciwko "dewastacji krajobrazu Polski a w szczególności przyrody
mazurskiej" - pisze "Gazeta Olsztyńska".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Podpisały się pod nim osobistości ze świata naukowego i znani artyści: kompozytor Krzysztof Penderecki, znany z zamiłowania do przyrody, reżyser Andrzej Wajda, autorka tekstów Olga Lipińska i olsztyński pisarz Erwin Kruk. "Nie jestem zwolennikiem skansenu, ale również nie chcę dewastacji przyrody" - uzasadnia Kruk. "Łatwo jest niszczyć, gorzej naprawiać. Przyrodę trzeba chronić i korzystać z niej w sposób rozumny" - podkreśla na łamach dziennika.

Chodzi przede wszystkim o inwestycję w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Pod koniec lata tego roku olsztyński biznesmen Krzysztof Kosiński, właściciel jachtu Chopin, zaproponował zagospodarowanie położonych tam dwóch wysp na jeziorze Śniardwy: Pajęczej i Czarciej. Kosiński stworzył projekt częściowej odbudowy pruskich fortyfikacji na wyspach na Śniardwach. Biznesmen tłumaczy, że dzięki temu stworzy doskonały produkt turystyczny a jednocześnie zadba o stan czystości zaśmieconych wysp.

Odchodzący wojewoda Szatkowski uchylił plany ochrony Mazurskiego Parku Krajobrazowego i czterech innych parków w regionie. Wprost nakazywały mu to opinie prawne Ministerstwa Środowiska oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji. Problem w tym, że plany zostały stworzone z naruszeniem procedur. Ich autorzy - dyrekcje parków - nie zapytały o opinię samorządów lokalnych. To demagogia - ocenia Krzysztof Worobiec, szef "Sadyby". Mamy opinię prawną, która wyraźnie wskazuje, że nie ma wymogu uzgadniania planów z samorządami - powiedział "Gazecie Olsztyńskiej" Worobiec. (PAP)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.