W obronie majątków na ziemiach odzyskanych
Sejmik Województwa Opolskiego przyjął
rezolucję w sprawie niemieckich roszczeń majątkowych. Potępił
działania Powiernictwa Pruskiego i zaapelował do samorządów na
Ziemiach Odzyskanych o pilne uporządkowanie ksiąg wieczystych,
informuje "Dziennik Zachodni".
Ma to zapobiec fali roszczeń ze strony tzw. późnych przesiedleńców, czyli tych obywateli polskich, którzy wyemigrowali do Niemiec po roku 1950. Strona niemiecka szacuje, że łączna wartość poniemieckich majątków przejętych przez Polskę po II wojnie sięga 19 mld euro.
Ostatnie lata pokazały, że w wielu przypadkach zapomniano o wpisaniu do księgi wieczystej Skarbu Państwa jako właściciela. A wszędzie tam, gdzie w księdze figuruje dawny właściciel, istnieje ryzyko, że on sam lub jego spadkobiercy upomną się o pozostawiony w Polsce majątek.
W sierpniu 2004 roku wiceminister spraw wewnętrznych Jerzy Mazurek wystąpił do wojewodów o pilne uporządkowanie ksiąg wieczystych. Mieli się tym zająć starostowie, bo to im podlega tzw. zasób nieruchomości Skarbu Państwa. "Dziennik Zachodni" pisze, że jego pytanie o zleconą lustrację ksiąg, wywołało w biurze prasowym MSWiA konsternację. Okazało się, że właściwy departament nie zdołał w ciągu dwóch dni przygotować odpowiedzi na temat zaawansowania operacji. (PAP)