W nocy przekroczyli granicę. Nowe informacje o wagnerowcach

Kolejne informacja o aktywności grupy Wagnera na Białorusi. Według grupy Białaruski Hajun w nocy z piątku na sobotę ich długa kolumna wjechała z Rosji i skierowała się do obozu pod Osipowiczami.

Żołnierze grupy Wagnera w Rostowie
Żołnierze grupy Wagnera w Rostowie
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2023 Anadolu Agency

15.07.2023 11:05

"Dziś rano, 15 lipca, na Białorusi zauważono dużą kolumnę samochodów osobowych i ciężarowych z tablicami rejestracyjnymi tzw. DRL/ŁRL (Doniecka Republika Ludowa/Ługańska Republika Ludowa – red.). Kombinacja czynników wskazuje, że jest to kolumna grupy Wagnera. Wjechała na Białoruś z Rosji w pobliżu Krzyczewa tej nocy" - podała grupa Biełaruski Hajun, która śledzi ruchy wojsk na Białorusi.

Kolumna samochodów skierowała się w stronę wsi Cel pod Osipowiczami w obwodzie mohylewskim, w której znajduje się obóz wagnerowców   

Jak podaje Biełaruski Hajun, w skład kolumny wchodziło co najmniej 60 pojazdów w tym pickupy i duże ciężarówki, samochody dostawcze i co najmniej trzy autobusy. Konwój eskortowała białoruska drogówka.

Obóz pod Osipowiczami

Pierwsze doniesienia o możliwym skierowaniu grupy Wagnera na Białoruś pojawiły się pod koniec czerwca 2023 r. Rosyjskie i białoruskie media niezależne podawały wówczas liczbę 8 tysięcy ludzi i prognozowały, że rosyjscy najemnicy będą stacjonowali w obwodzie mohylewskim, w rejonie Osipowicz. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie remontowana, baza we wsi Cel - była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niespełna 30-tysięczne Osipowicze leżą w obwodzie mohylewskim na skrzyżowaniu tras kolejowych między Mińskiem, Homlem, Mohylewem i Baranowiczami. Od granicy z Ukrainą dzieli je 200 km, od Mińska - 90. W całym rejonie (powiecie) osipowiczowskim pozostało sporo obiektów wojskowych, w tych okolicach stacjonują oddziały artylerii i wojsk rakietowych. 16 km od Osipowicz znajduje się poligon, na którym szkoleni byli już w czasie inwazji na Ukrainę rosyjscy zmobilizowani rezerwiści.

Źródło: Biełaruski Hajun/PAP

Zobacz także