Trwa ładowanie...
d2zktyw

W Niemczech przybyło mieszanych par. Polki na drugim miejscu, Polacy już znacznie niżej

W Niemczech przybyło związków, w których jedna ze stron ma obce obywatelstwo. Niemcy chętnie wybierają na swoje partnerki Polki. Niemki z kolei mają inne preferencje - wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Większość mieszanych par w Niemczech to małżeństwa.
Większość mieszanych par w Niemczech to małżeństwa. (Shutterstock.com)
d2zktyw

Większość Niemców i Niemek wybiera partnera lub partnerkę tej samej narodowości. Niemiecko-niemieckie pary to aż 85 proc. wszystkich heteroseksualnych par w Niemczech, czyli 20,7 mln.

W ciągu dwóch dziesięcioleci podwoiła się jednak liczba mieszanych par, w których jedna ze stron ma obce obywatelstwo. W ubiegłym roku mieszkało w Niemczech ok. 1,5 mln par, w których jeden z partnerów miał paszport innego niż Niemcy kraju - to 7 proc. wszystkich heteroseksualnych par w Niemczech. W 1996 roku mieszane pary stanowiły zaledwie 3 proc. ogółu. Większość mieszanych par (1,2 mln) to małżeństwa.

d2zktyw

Polki na drugim miejscu

Cztery procent niemieckich mężczyzn i taki sam odsetek kobiet jest związana z osobą innej narodowości. Cudzoziemskie żony Niemców pochodzą najczęściej z Turcji (14 proc.), Polski (9 proc.) i Rosji (8 proc.). Z kolei cudzoziemcy żeniący się z Niemkami to najczęściej Turcy (19 proc.), Włosi (12 proc.) i Austriacy (7 proc.).

Wśród zagranicznych partnerów Polacy stanowią zaledwie 3 proc. (tyle samo co Francuzi i Grecy).

W badaniach nie uwzględniono par homoseksualnych

Opublikowane dane pochodzą z badań Mikrozensus z 2017 roku i są poświęcone parom i związkom heteroseksualnym. Osoby, które mają zarówno niemieckie, jak i inne obywatelstwo, ujęto w sondażu jako osoby narodowości niemieckiej.

W badaniach nie uwzględniono par homoseksualnych, ale – jak zaznaczyli autorzy analizy – nie miałoby to większego wpływu na rezultat końcowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przeczytaj także:

Młodzieżówka AfD pod obserwacją kontrwywiadu

Policja z Niemiec i Polski wspólnie przeciwko przestępcom

d2zktyw

Podziel się opinią

Share
d2zktyw
d2zktyw
Więcej tematów